Kovšca ob medijskih napadih podpira Brezovnika: Neokusno je, če nekdo na tem gradi projekt zaustavljanja ustanovitve pokrajin
Slovenija | 15.12.2019, 19:05 Alen Salihović
V minulih dneh so se nekateri mediji razpisali o precejšnjih honorarjih, ki naj bi jih za projekt ustanavljanja pokrajin prejeli člani skupine pod vodstvom profesorja Boštjana Brezovnika. Očitki so leteli tudi na predsednika državnega sveta Alojza Kovšco. Oba sta pisanje medijev obsodila kot zlonamerno. »Ne jaz, ne dr. Brezovnik, ne kdorkoli, ki sedi tukaj iz tega projekta nismo potegnili nobene materialne koristi,« je jasen Kovšca.
Najbolj so se mediji razpisali o profesorju Brezovniku. Češ da naj bi za opravljeno delo na področju lokalne samouprave prejel velike zneske. Na nedavni novinarski konferenci državnega sveta ni zanikal sodelovanja z občinami. Brezovnik je namreč mednarodno uveljavljeni strokovnjak za lokalno samoupravo in ne skriva, da je v preteklosti sodeloval z Evropsko unijo, Združenimi narodi ter tudi Organizacijo za varnost in sodelovanje. »Ključni problem slovenske lokalne samouprave je v tem, da je po letu 1998 nastalo neracionalno preveliko število premajhnih občin. Opravile so odlično in dobro delo v tem prehodu, vendar so sedaj izgubile svojo ekonomsko moč in sposobnost zagotavljati vse tiste temeljne pogoje, ki so pomembni za kakovost bivanja. In v tem obdobju sem se v svetovanje vključeval tako kot marsikateri od mojih kolegov, kar pomeni, da smo občinam, državi, vladi, ministrstvom pomagali s svojim strokovnim delom kot zunanji svetovalci.«
V tem Brezovnik ne vidi nič slabega, kvečjemu dobrega saj so pomagali pri izvedbi nekaterih projektov, ki jih sicer ne bi bilo mogoče izvesti. »Tako jaz, kot vsi ostali strokovnjaki, ki se vključujemo tudi v to delo in smo seveda za to plačani, ker pač ne živimo v času socializma in komunizma, smo na ta način tej državi po moji oceni privarčevali veliko milijonov evrov. Delali smo na razvojnih projektih. Moj največji projekt do sedaj je bil razvojni projekt Letališča Maribor, kjer se je pojavil zasebni investitor in kjer smo morali pripraviti predlog za izvedbo investicije v višini 660 milijonov evrov. To smo pripravili, predložili vladi, vlada pa potem tega ni sprejela.«
Brezovnik je nato glede projekta ustanavljanja pokrajin povedal: »Ko smo o tem razpravljali, nihče niti pomislil ni, da bi terjal kakršnokoli plačilo za znanje, ki ga je v to vložil. Niti jaz niti kdorkoli drug. Jaz osebno pa sem, ne le zaradi tega dela, ki je bilo opravljeno, pač pa tudi zaradi medijskih napadov, laži, podtikanj, klevet, sedaj napadajo mojo habilitacijo na fakulteti zaradi dejanj, ki jih nisem storil, sem v tem trenutku izjemno izčrpan človek.«
Kovšca podpira Brezovnika, ki se sicer boji, da bo zaradi vseh neupravičenih napadov ostal brez zaposlitve na matični fakulteti in da bo skupaj s svojo družino plačal visoko ceno. »Ne potrebujem več dela, ker ga imam dovolj. Ne potrebujem zaslužkov, ker imam tega dovolj. Potrebujemo samo mir, da bomo lahko svoje delo opravili do konca.«
Predsedniku državnega sveta se zdi ob tem nenavadno, da se vršijo napadi na Brezovnika in ekipo, ki dela »pro bono«. »Sedaj se je treba končno nekaj dogovoriti! Ali ga napadate zato, ker prostituira strokovnjake, da delajo zastonj, ali pa ga napadate zaradi tega, ker si baje zagotavlja korist. Oboje skupaj ne gre. Se opravičujem, da sem tako direkten, ampak na koncu koncev vse izpade kot zelo banalno. Če nekdo na tem gradi projekt zaustavljanja ustanovitve pokrajin, je to po mojem mnenju neokusno,« je bil jasen Kovšca.