Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup

Vrhovna sodnika Barbara Zobec in Jan Zobec o pestrem dogajanju na ustavnem sodišču

Slovenija | 22.10.2019, 13:04

»V tej zgodbi je pomembno samo eno. Ali je podpredsednik ustavnega sodišča sodnik Matej Accetto lagal ali ne.« Tako je zadnje dogajanje za Radio Ognjišče komentiral vrhovni sodnik Jan Zobec. Podobno meni tudi vrhovna sodnica Barbara Zobec. Presenetil jo je odziv predsednika ustavnega sodišča Rajka Kneza, ki je bil po njenem mnenju najslabši možen.

Spomnimo: Ustavni sodnik Klemen Jaklič je nedavno v ločenem odklonilnem mnenju na odločitev ustavnega sodišča glede ustavnosti člena zakona o tujcih izpostavil domnevno sporno ravnanje sodniškega kolega Mateja Accetta. Med drugim mu je očital pritiske in laganje o sodelovanju pri pisanju programa SMC. Accetto je zavrnil Jakličeve očitke, predsednik sodišča Rajko Knez pa je zagotovil, da ni razloga za Accettov odstop. Vrhovni sodnik Zobec je drugačnega mnenja. Iz listinskih dokazov, ki so bili objavljeni v medijih, jasno izhaja: »Imamo črno na belem, kaj piše v sklepu o neizločitvi sodnika dr. Accetta, in črno na belem, kaj piše v elektronski pošti, ki jo je dr. Accetto poslal Brglezu in Eriku Kopaču, pomembnim strankarskim ljudem.«

Zato za sodnika Zobca ni dilema: »V tem položaju nima druge izbire, kot zapustiti to institucijo, če mu seveda ta institucija kaj pomeni.«

»Iz dokumentacije, ki je bila predstavljena preko spletnih novic, nedvoumno izhaja, da je sodnik Accetto lagal. Da bi bile listine, ki potrjujejo njegovo laž, ponarejene, ne trdi nihče. Nasprotno, sodnik Šorli je potrdil, da so pristne,« pa je dejala vrhovna sodnica Barbara Zobec. Poteze predsednika Kneza zato ne razume: »Reakcija predsednika sodišča je bila po mojem mnenju najslabša možna. Prikrivanje neresnice.«

Kot je še dejala, je s tem hudo okrnjen ugled sodišča. Sodniki namreč pridejo in odidejo, institucija pa ostaja – posamezniki smo minljivi, institucije pa so večne. Zavedati se moramo, da zato ustavno sodišče kot temeljni varuh ustavne demokracije presega slehernega ustavnega sodnika. »Če pa se sodniki s svojimi partikularnimi, individualnimi interesi postavijo nad to institucijo, potem je ta samo sredstvo, bodisi tistega, ki je sodnike postavil bodisi interesov posameznih sodnikov, da ne rečem tistih, ki stojijo v njihovem ozadju.«

V oddaji sta podobno spregovorila tudi o pritiskih, ki se preko disciplinskih in etičnih komisij vršijo na sodnike. Zato nismo mogli mimo napadov, ki jih je poleg sodnika Zobca v zadnjem času deležen tudi sodnik Zvjezdan Radonjić. Ta je sodil v odmevnem primeru Novič.

Slovenija, Politika, Spoznanje več
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...