Pozdrav z ganga v jutranjem soncu s prekrasnimi pogledi proti Novemu mestu
»Če ne bo kmetov, tudi za ostalo populacijo ne bo hrane.«
Slovenija | 18.10.2019, 21:00 Nataša Ličen
Na Trški gori smo bili skupaj z dijaki in profesorji Šolskega centra GRM z Novega mesta konec septembra na trgatvi. Laški rizling je dozorel in trgatev je bila del rednega učnega procesa v praksi, kot učilnica na prostem.
Dijaki imajo ta del šolskih obveznosti in nalog najraje, so razlagali. Vzdušje je bilo sproščeno, z veseljem in zanosom se učijo delati na zemlji in z naravo.
Moderno je butik
Tone Hrovat, direktor Šolskega Centra Grm Novo Mesto - Centra Biotehnike in turizma: »Moderno je ekološko, lokalno, moderna je tista hrana, za katero vemo, kdo jo je pridelal, kje in kako. Po številnih dolenskih kmetijah, gostilnah, pridelovalnicah in družinskih obratih so naši učenci."
Uspešne kmetije vodijo naši nekdanji učenci
»Vsaj eden od članov je bil, je, in so tudi posamezne družine, kmetije, katerih člani so bili vsi naši učenci. Ljubezen do zemlje in vrednote so tiste, na katere večkrat pozabljamo. Tudi to učimo naše dijake, da ne razmišljajo samo v svojo korist, ampak so tudi širše razgledani.«
Veliko lažje je biti z mladimi zunaj kot v notranjih prostorih
France Absec, profesor: »Del učne snovi dijaki slišijo v razredu, večino pa izvedemo na prostem, kjer se naučijo praktičnih veščin. To je naš način dela, samo teorija brez prakse, to je nič. Morda smo v tem izjema, mi dijake peljemo ven, kjer se učijo dela. Tudi z zdravstvenega vidika je to dobro. Radi delajo in tudi čas v šoli hitro mine. Radi delajo in gredo ven, ker imajo veliko energije.«
Doma imamo kmetijo, ukvarjamo se s poljščinami, s tem bi rad nadaljeval
Luka, dijak: »Šola je, da se nekaj naučimo. Rad bi tudi sam uspešno vodil kmetijo naprej, nikoli se nisem videl v čem drugem. Mi je v užitek to delo. S sošolci se imamo »fajn«, posebej v času prakse. Delamo vse, kar je treba postoriti.«
Vinograd na Trški gori je učilnica na prostem
Matjaž Mavser, profesor: »Prva dva meseca imajo dijaki prakso, kot bi hodili na osemurno delo, potem pa se nadaljuje šolsko delo po učilnicah. Dijakom je lepše na terenu, kot v učilnici, ker prihajajo s kmetij in imajo radi to delo. Z dijaki delamo v vinogradu vse, od rezi do vezi, zelena dela in seveda trgatev. Zaenkrat smo z vpisom zadovoljni. Če so mladi s kmetij imajo ljubezen do zemlje skoraj že prirojeno, treba pa je povedati tudi širše, da brez zemlje ne bo hrane.«
Delo ni mučenje, z mladimi imamo dobre izkušnje
Blaž, ki dela v vinogradu Cvelbar: »Z mladimi ni nič narobe, treba je le imeti pravi pristop do dela in ga znati tako predstaviti tudi mladim, da delo ni mučenje. Grmska šola ima mlade vajene dela, saj tudi v vinogradu vidimo razvoj, tudi tu se že oglašajo zvočniki, drugače pa tudi radi kaj zapojemo in se med delom pošalimo. Povprečje med mladimi, zavzetih za delo in za pridobivanje znanja, je v tej šoli dobro, tu stvari delujejo. Mladim moramo le dati dovolj navdiha, da bodo radi pridelovali lokalno in vstopili tudi v turizem.«
Reportažo s trgatve na Trški gori lahko poslušate v Mladoskopu, v oddaji, ki je nastala v sklopu jubilejnih akcij Odgovorno na pot – varno na vrh, s katerimi obeležujemo letos 25-et let oddajanja Radia Ognjišče.