AVDIO: Ko plača ni dovolj – novodobne oblike revščine
Cerkev na Slovenskem | 21.10.2019, 07:16 Petra Stopar
V Sloveniji pod pragom tveganja revščine živi približno 45.000 otrok. Gre za podatek, ki je po oceni varuha človekovih pravic Petra Svetine več kot zaskrbljujoč. Ob 17. oktobru, svetovnem dnevu boja proti revščini, smo se o stiskah brezposelnih, pa tudi zaposlenih, pogovarjali s socialno delavko Alenko Petek.
Prag tveganja revščine oziroma mesečni neto razpoložljivi dohodek na člana gospodinjstva trenutno znaša dobrih 660 evrov, pod to mejo je lani živelo 268.000 oseb v Sloveniji ali vsak osmi prebivalec. To so alarmantni podatki, pravi socialna delavka Škofijske Karitas Ljubljana Alenka Petek: »To pomeni, da je med temi ljudmi ogromno starejših, tudi mlajših zaposlenih z nizkimi dohodki, prekarnih delavcev, ki so samostojno zaposleni ...«
In prav zaposlenih s prenizkimi plačami je zadnja leta vse več, opažajo na Karitas. »Sploh težko preživijo mesec, če so podnajemniki, ko imajo tržno najemnino. Predstavljajte si, da nekdo zasluži od 600 do 700 evrov in da 400 evrov za najemnino. Tudi če delata dva, je že samo plačilo stanovanja zelo velik strošek,« dodaja Petkova.
Na stiske družin opozarja varuh Peter Svetina: »Ljudje, ki hodijo v službo, morajo imeti dostojno delo in zanj prejeti dostojno plačilo, socialni transferji pa morajo biti ciljno usmerjeni na otroka, na pa za popravljanje socialnega položaja staršev.«
Ministrica za delo Ksenija Klampfer sporoča, da je prav zdaj v Sloveniji odprta javna razprava o možnostih uvedbe univerzalnega otroškega dodatka in da bo ministrstvo tudi aktivno sodelovalo pri vzpostavitvi posebnega sklada za revne otroke. Zamislila si ga je novoizvoljena predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Podobno kot varuh pa Petkova poudarja, da je prvi pogoj za odpravo revščine opravljenemu delu primerna plača, ki ljudem omogoča dostojno preživljanje družine, ali pa primerne pokojnine.
Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora z gostjo zadnje oddaje Karitas na Radiu Ognjišče.