Papež v Mozambiku
S. Zvonka Mikec in Tone Grm: »Pričakujemo, da bo papeževa beseda v Mozambiku obrodila sad.«
Cerkev po svetu | 05.09.2019, 14:19 Marta Jerebič
Papež, ki je včeraj prispel v Mozambik, je danes nagovoril politike in mlade na medverskem srečanju. Osrednji temi sta bili mir in sprava. Do obiska prihaja času, ko se je začela volilna kampanja za splošne volitve v oktobru.
Trajen mir je trdo delo, zahteva stalno prizadevanje, brez predaha, je politikom v Mozambiku dejal papež. Po njegovih besedah si je treba za mir prizadevati odločno, a brez fanatizma, pogumno, a brez poveličevanja, vztrajnostjo, a na inteligenten način. »Ne nasilju, ki uničuje, da miru in spravi,« je poudaril papež.
Razmere v Mozambiku
»Državljanska vojna se je končala leta 1992, vendar še vedno v državi ni pravega miru, ni sprave; je še veliko sovraštva med eno in drugo stranko in med ljudmi. Trenutno so v enem delu Mozambika nemiri, ne ve se še točno za kaj gre,« je za Radio Ognjišče pojasnila s. Zvonka Mikec, ki v Mozambiku deluje že 10. leto. Misijonar Tone Grm, ki je tam 6. leto, pa je dodal: »V Cabo Delgadu so zelo hudi nemiri. Govori se že o vojni.«
Izkoriščanje naravnih virov
Nemiri so povezani tudi s plenjenjem ozemlja oziroma izkoriščanjem naravnih virov. Na to je v svojem govoru opozoril papež, Tone Grm pa pojasnjuje: »Zdaj so na območju Cabo Delgada odkrili plin in se skuša ljudi na tak zelo vsiljiv način spraviti z območij, ki je zanimivo za črpanje tega zemeljskega plina. Pred mednarodno skupnostjo se prikazujejo težave, povezne s cikloni, ne prikazuje pa se težav, ki so prava težava, torej ta nemir.«
Kot je dejala s. Zvonka Mikec, pričakujejo, da bo papeževa beseda v Mozambiku obrodila sad.
Navdušenje Mozambičanov ob papeževem prihodu
Papež je v Mozambik prispel sinoči. »Včeraj zvečer smo bili pred nunciaturo, da smo pozdravili papeža, danes popoldne imamo srečanje z redovniki v stolnici, tudi tam bomo zraven, potem pa jutri na nacionalnem stadionu, kjer bo sveta maša.« Kot nam je še povedala s. Zvonka Mikec, so mediji vsakodnevno poročali o papeževem obisku, to se te dni pozna tudi na ulicah: »Včeraj zvečer, ko je papež prišel, so bile predvsem ceste, kjer je šel papež iz letališča na nunciaturo, polne ljudi, večinoma katoličanov in drugih. Kot zunanje znamenje in kot Afrika imamo tipično afriško blago s papeževo podobo in druga znamenja – klobuke, majice itd. Če se gre danes v mesto – danes sem že pred 6. uro zjutraj peljala mlade na srečanje s papežem -, so bile ceste polne in so bili mladi zelo prepoznavni, ko so šli na stadion na srečanje s papežem.«
Medversko srečanje z mladimi
Srečanje mladih s papežem je bilo medversko. Približno 30 odstotkov Mozambičanov pripada Katoliški cerkvi, po 20 odstotkov je muslimanov in protestantov.
»Med Cerkvami ni problema, je veliko spoštovanje,« je pojasnila s. Zvonka Mikec, Tone Grm pa je dodal, da je bilo papeževo srečanje z mladimi s širšega vidika pomembno »v smislu zbliževanja med verami, kar je pomemben korak za mir.«
Papež je v nagovoru podaril, da družbeno sovraštvo uničuje, zato je mlade pozval k enotnosti. Sanjajte z drugimi, nikoli proti njim, je dejal. Veselje je najboljši protistrup tistim, ki želijo povzročati delitve. »Veselje do življenja je ena glavnih vaših značilnosti, kot lahko to občutimo tukaj. Skupaj iščite priložnosti za uresničitev sanj te države in ne pustite, da vas oropajo veselja,« je še dejal papež.
Z medverskim dialogom je povezan tudi francoski kardinal Roger Etchegaray, ki je umrl včeraj v starosti skoraj 97 let. Organiziral je zgodovinsko medversko srečanje v Assisiju leta 1986. Papež Frančišek se ga je spomnil pri jutranji maši v Mozambiku.