Ekumensko srečanje
Škof Lipovšek pri maši v Kranjski Gori spodbudil k edinosti med kristjani
| 27.07.2019, 15:20 Rok Mihevc
Ta konec tedna v Sloveniji mineva v znamenju slovenosti pri ruski kapelici pod Vršičem. Že včeraj je v cerkvi Vnebovzetja Device Marije potekala spominska sveta maša za ruske vojake, ki jih je med gradnjo ceste čez Vršič zasul plaz in za padle v prvi svetovni vojni.
Udeležila se jo je tudi delegacija Ruske pravoslavne Cerkve, daroval pa jo je škof Stanislav Lipovšek, ki se je v pridigi navezal predvsem na ekumenizem. Kristjani se moramo vprašati, kako živimo ta dar, da smo božji otroci in kako izpolnjujemo Jezusov evangelij, je dejal škof. Zgodovina Cerkev nam namreč pove, da mu nismo bili vedno zvesti. »Če se na kratko ozremo na prehojeno pot, lahko rečemo, da smo v prvem tisočletju kljub vsem težavam uspeli ohraniti vrednote miru, medsebojne edinosti in ljubezni, ki so jo bogatili mnogi pričevalci vere in učitelji krščanskega življenja.«
Žal je to skupno duhovno izročilo po besedah škofa doživljalo nove preizkušnje in nasprotovanja, ki so pripeljala do mnogih vonj in razkola, katerih boleče posledice čutimo še danes. »Zato pa smo tem bolj veseli in hvaležni, da je na naši skupni poti vedno bilo prisotno tudi močno vetje Sv. Duha, ki je nagibalo bratska srca k vedno novi pripravljenosti in zvestobi Luči, ki je prišla na svet, da razveseljuje vskaega človeka.«
Spomnil je na mnogo ekumenskih pobud, tudi na zgodovinsko srečanje papeža Frančiška in ruskega patriarha Kirila in ob tem spodbudil k skupni molitvi za mir in edinost. »Krisjtani bi morali več narediti in z združenimi močmi premagovati probleme s katerimi se soočajo naši trpeči bratje in sestre doma in po svetu. Naša krščanska zavest in pastoralna odgovornost nam ne dopušča biti neodzivni pred izzivi, ki zahtevjao naš skupni odgovor.«
Zbrane v Kranjski gori je nagovoril tudi pravoslavni škof iz Saintpeterburga, ki je spomnil na padle vojake na Vršiču. »Lepo in hvalevredno je, da je krščanski slovenski narod ohranil lep spomin na te ljudi in se jih v molitvi in ljubezni spominjamo. Zahvaljujem se vam za vaše dobro srce in pozornost.« Pravoslavni škof je še spodudil, da bi vsi izpolnili svoje krščansko poslanstvo in prosil Boga, naj vse blagoslovi s svojo ljubeznijo.