Brecelj: Kdor bo rešil klinični center, bo rešil tudi slovensko zdravstvo
Politika | 12.07.2019, 14:36 Petra Stopar
S čim je zdravnik Janez Poklukar prepričal svet Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC), da ga je izbral za generalnega direktorja te največje slovenske zdravstvene ustanove? Predvsem s petletnimi izkušnjami vodenja Splošne bolnišnice Jesenice, ki je uspešno sklenila sanacijo, in z verodostojnim programom za delo v UKC. Tega so poleg rdečih številk v zadnjih letih zaznamovale različne afere in težave.
Člani sveta zavoda so o ustreznosti Poklukarja za novega prvega moža največje slovenske bolnišnice odločili soglasno. Kot je v izjavi za medije pojasnil predsednik sveta Jože Golobič, jih je poleg programa prepričal z izkušnjami: »Splošna bolnišnica Jesenice je kot prva zaključila finančno sanacijo, posluje pozitivno in je zgledno urejena. Je seveda bistveno manjša kot UKC, ampak zgled, ki ga velja aplicirati tudi na našo največjo bolnišnico.« Štiridesetletni Poklukar, zdravnik internist in oče petih otrok, je izrazil veselje nad odločitvijo sveta zavoda in si zaželel, da čim prej začne delati ter zgodbo Jesenic ponoviti tudi v UKC.
Soglasje mora podati še minister, nato pa lahko 1. avgusta začne mandat ter tudi ugrizne v kislo jabolko. Slednje je za UKC sicer premil izraz, je za naš radio povedal kirurg Erik Brecelj: »Kar v kislino bo ugriznil. Ampak mislim, da je dr. Poklukar na Jesenicah dokazal, da se da spremeniti trend bolnišnice. Navzdol je obrnil navzgor, zato mislim, da je v tem trenutku prava oseba za to funkcijo. Upam samo, da bo vztrajen.«
Kot so pokazale pretekle izkušnje, vodenje kliničnega centra zagotovo ni lahka naloga. Je namreč ena od bolnišnic, ki lani niso dosegle zadanega cilja sanacije, izguba pa je ob koncu leta znašala več kot 22 milijonov evrov. »V tem zavodu se križajo mnogi interesi različnih prodajalcev, žal pa tudi politike,« je pripomnil Brecelj, ki je bil že večkrat kritičen do tega in je opozarjal tudi na korupcijo v zdravstvu. »Predvsem je problem tudi organizacija, tako kot po drugih bolnišnicah, vse to obrniti v pozitiven trend ... Tistemu, ki bo to uspelo, ki bo uspelo rešiti klinični center, bo rešil tudi slovensko zdravstvo,« ki trenutno najbolj trpi zaradi pomanjkanja družinskih zdravnikov in medicinskih sester.
V Zdravniški zbornici so pozdravili odločitev sveta UKC Ljubljana, da je za novega generalnega direktorja izbral Poklukarja, ki je po izobrazbi zdravnik. Ocenjujejo tudi, da se je v jeseniški bolnišnici izkazal s svojim menedžerskim delom, saj mu je v zelo kratkem času uspelo negativno poslovanje preobrniti v pozitivno.