Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Jernej Kosmač: »Luč na »gavge« sveti na vseh kontinentih«

Slovenija | 22.06.2019, 20:00 Nataša Ličen

Ob bližnjem prazniku države smo k pogovoru za oddajo »Naš gost« povabili Jerneja Kosmača. Najraje sliši, če ga predstavimo kot rokodelca. Po poklicu je strojni inženir, toda svoje delo je posvetil izdelovanju replik predmetov iz naše preteklosti.

Pred pozabo v burnem toku minulega časa je uspel ohraniti več izdelkov, pomembnih za kulturno in tehniško dediščino slovenskega naroda.

Rokodelstvo je najprej veselje.

»Začelo se je z ljubeznijo in pozneje je prešlo v poklic. Prvi uspehi so me spodbudili, da sem vztrajal. Ko je za menoj še sin želel nadaljevati, sem v tem videl potrditev svoje odločitve in vztrajnosti. Veliko veselja je bilo v tem poklicu, seveda tudi borbe za obstoj. Finančne zahteve so marsikoga odvrnile, pri nas odnos do rokodelcev ni dober. Izdelki so ročno izdelani, v njih je nekaj, kar ne moremo ovrednotiti z denarjem. S tem delom ne obogatimo, delamo zaradi predanosti in ljubezni.«

Znanje se bo žal izgubilo

Mojster Jernej Kosmač vzrok za razmere v upadanju mojstrskih in obrtniških znanj vidi tudi v pomanjkanju šol za rokodelstvo. »Svoja leta so govorili, da bodo ustanovili šolo za restavratorstvo in ostale obrti, toda žal ni bilo nič iz tega. Zato se bojim, da bo to znanje s časoma izumrlo.«

Predmete, ki so jih nekoč izdelovali in uporabljali naši predniki, je iskal po muzejih, domačijah, na podstrešjih kmetij.

Ko so mu jih lastniki zaupali, je bilo treba najprej vse skrbno premeriti, izrisati in se lotiti skrbne ter natančne izdelave.

Izdelkov iz Delavnice Kosmač je veliko, v številnih je ujeta duša našega naroda in avtohtonosti
Izdelkov iz Delavnice Kosmač je veliko, v številnih je ujeta duša našega naroda in avtohtonosti © Nataša Ličen

Zanimiva je zgodba pastirske sončne ure.

Ko jo je našel, lastniku ni bilo prav, da bi jo g. Jernej oživil in predstavil širši javnosti. Pa je vztrajal. Doma je izdelal svojo, več tednov zapored s sinom preverjal delovanje, meril senco in ko je bil zadovoljen, svoj izdelek pokazal tudi lastniku izvirnika. Sprva ga ni bil vesel. Izdelek je vseeno vzel iz rok g. Jerneja, ga preizkusil ter ugotovil, da deluje in je verodostojen posnetek. Omehčal se je in postala sta prijatelja.

»Ko je bila moja mama še živa, sem vsak izdelek, ki sem ga prvič izdelal, najprej pokazal njej. Njej in svoji ženi. Bili sta kritični in najboljši sodnici.«

Predmeti pripovedujejo, o nas in našem življenju.

»Slovenci ne smemo misliti, da ničesar ne znamo. Ni prav, da ob prazniku ni izobešenih več zastav. To bi moralo biti. Več domovinske vzgoje. Mladi skušajo po svoje, želijo si ekonomske neodvisnosti. Saj delovni so. Prepoznam na stojnicah, kjer se zelo rad družim z ljudmi, kako radi ljudje pripovedujejo o svojih spominih, od njih izvem marsikaj. Povezani smo in čutimo prijateljstvo. Resnično uživam pri tem. Ljudje me bogatijo in srečen sem, ko se ob naših izdelkih iz naše delavnice spomnijo znova svoje mladosti

Najslabše je biti brez zadolžitve

»Skušam delati kolikor še lahko. Najbolj sem žalosten, če ne morem. V delavnici sem, ob le redkih izjemah, skoraj vsak dan. Naj čepim in gledam v prazno? Važno je, da imam zadolžitve. Sem rokodelec domače in umetnostne obrti. Na to sem ponosen. Ne važen, ponosen, da sem nekaj ustvaril in me po določenih izdelkih ljudje prepoznajo.«

Izdelki ponazarjajo, kdo smo.

»Ponazarjajo slovenski narod. Ljudje v njih prepoznajo istovetnost. Prepoznajo svoje otroštvo, sebe. Spominjam se dogodka na Koroškem, ko me je gospa objela ob pogledu na vse, kar izdelujem in je bilo razstavljeno na stojnici. Življenje mora imeti vrednost. Vsak od nas v njem odigra svojo vlogo, vprašanje je le, kakšno.«

Ne smemo se predati, vztrajati moramo.

»Pride vse mogoče, toda vztrajati moramo in spoštovati druge. Če spoštujemo druge, s tem spoštujemo tudi sebe. Če želimo, da se izdelki naše dediščine obdržijo, jih je treba uporabljati. Le tako bodo preživeli. Ne, da jih postavimo na polico za okras ali celo kot spomin v omaro. Tam bodo pozabljeni. Vsaj ob prazniku postavimo na mizo luč na »gavge«, prižgimo jo in to bo kazalo našo pripadnost. Les je naš material, spoštujmo ga in uporabljajmo ga. Les izkazuje našo zgodovino.«

Slovenija, Oddaje
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...