Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Janez in Bernard Rožman: »Ležernost hitro prikliče temne misli.«

Dogodki | 13.06.2019, 18:00 Nataša Ličen

Za uspeh srebrne diagonale sta bila zaslužna tudi oče in sin, Janez in Bernard Rožman. Povabili smo ju k sodelovanju, da bi na čelu skupine pomagala držati pravi ritem.

Pomagala sta tudi z izkušnjami in priskočila na pomoč ob okvarah na poti. Brez njune prisotnosti bi trije radijski kolesarji težje opravili z zahtevno nalogo, so v en glas ob sklepu zadovoljni in hvaležni pripomnili sami.

Kolesarska družina

Janez in Bernard sta bila klubska kolesarja, vajena tekmovanj, dolgih ter zahtevnih kolesarskih poti.

Janez: »Kolesarstvo je bilo nekaj let tudi moja služba. Vedno sem rad tekmoval, nisem imel ne vem kakšnih ambicij. Včasih smo tekmovali individualno, da smo preizkušali svojo moč, danes pa sam brez močne ekipe ne moreš doseči prav veliko. Včasih pa smo tekmovali v svoje veselje. Nekaj časa sem potem tudi rekreativno tekmoval. Danes mi največ pomeni skupno, družinsko kolesarjenje.«

Brez ekipe v današnjem času težko kaj naredimo

Bernard: »Moja športna pot pa se je začela najprej s smučarskimi skoki, pri devetih letih pa sem se navdušil za kolo, kot oče in starejša brata. Brez ekipe v današnjem času težko kaj narediš, se strinjam, tudi v življenju. Tudi zdravo ni. Modro se je obkrožiti z ljudmi, ki podobno mislijo, radi dobro delajo, se zavzamejo in potem prideta tudi blagoslov in uspeh.«

Bernard in Janez Rožman, Blaž Lesnik, Andrej Jerman, Andrej Novljan, Jure sešek in Rok Mihevc
Bernard in Janez Rožman, Blaž Lesnik, Andrej Jerman, Andrej Novljan, Jure sešek in Rok Mihevc © Rok Mihevc
Prilagoditi se je treba najšibkejšemu členu

Če gre vsak po svoje, to ne gre. Bernard dodaja: »Pomembno je, da se ne zaletimo in ne začnemo prehitro. Treba se je najprej ogreti, najti svoj tempo in v njem nadaljevati. Ni dobro, če se kdo preveč izpostavi. Na kolesu lakote ne čutiš, naenkrat pa ostaneš brez moči, noge so prazne, zato je pomemben sprotni vnos hrane in pijače, primerne za kolesarjenje.«

Pred podvigom je treba jesti
Pred podvigom je treba jesti © Rok Mihevc

Kolesarstvo kot izrazito kolektiven šport uči tudi komuniciranja v življenju

Janez: »Ljudje se veliko zapiramo vase, žal. Tam smo, se nam zdi, najbolj varni. Udobno je, ni kritik. Po mojem mnenju ni kakovostnega dialoga. Kot pri kolesarjenju se je treba v skupini prilagoditi, da v življenju lahko normalno delujemo. Mnogi se bojijo izpostavljanja, po drugi strani pa imamo vse več takšnih, ki želijo biti vedno v ospredju. Tako težko dosežemo obojestransko zadovoljstvo.«

Kolesarstvo in duhovnost

Bernard: Glava je pomembnejša od telesa, tudi spomin mišic je zelo povezan z umom. Lepo steče, če imamo urejeno »podstrešje«. Tudi fizična pripravljenost je seveda pomembna. Toda, brez duhovnosti ne pridemo nikamor, brez globine, zavedanja, da smo del nečesa večjega. Če nismo v povezavi z drugimi, postanemo egoisti.«

Bernard Rožman
Bernard Rožman © https://www.facebook.com/bernard.rozman.dos

Kot na kolesu, če smo na mestu, ne pridemo nikamor. Treba je brcati, da kam pridemo.

Janez: »Bistveno je, da telo ni samo telo, je zraven um. Eno je povezano z drugim. Brez tega sreče v športu ni, ni pravega zadovoljstva. Vedeti je treba, zakaj kolesarimo, kaj nam prinaša zadovoljstvo, kaj nas izpopolnjuje.»

Na kolo je treba sesti sproščen

Bernard: »Ne smemo pretiravati, uživati je treba tudi med potjo, opazovati naravo, biti hvaležen za lepote ob poti, da ne hitimo samo do končnega cilja, z glavo proti tlom. Ne sme biti »furje«, biti mora del zdravega načina življenja.»

Ko sedem na telo, je to zame meditacija

Janez: »Če grem sam na kolo, je to zame trening meditacije. V mislih se pogovarjam z Bogom. Ko se vrnem domov, sem utrujen, a srečen, notranje izpolnjen. Zdaj, ko sem v pokoju, prepoznam pri sebi, kako hitro lahko ob nedejavnosti zapadem v temne misli. Ne smemo se prepustiti ležernosti, tako hitro zapademo v depresijo. Dan si razporedim, določim kaj moram postoriti doma, koliko časa imam za rekreacijo, in dan je izpolnjen.«

Bernard: "Zame pa je bistveno, da se spotim. V našem poklicu veliko sedimo, smo na enem mestu. V naši župniji je še posebej dobro, ker nas obkrožajo klanci in se lahko hitro razgibam. Še posebej je to dobro pred veroukom, da me otroci lažje prenašajo. Tudi mladino spodbujam, da so čim več zunaj, v naravi. Stres je treba dati iz sebe. Pri svojem duhovništvu želim delovati preprosto, če je res nujno, z besedami. Sem človek, kot ostali, imam svoja zanimanja in veselja, v tem bi bil rad blizu soljudem.«

Srebrna diagonala, dobrodelno kolesarjenje od vzhoda do zahoda, od Hodoša do Kopra ob 25. letnici delovanja Radia Ognjišče
Srebrna diagonala, dobrodelno kolesarjenje od vzhoda do zahoda, od Hodoša do Kopra ob 25. letnici delovanja Radia Ognjišče © Rok Mihevc

Dogodki, Oddaje, Kolesarjenje
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...