Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Alenka Rebula (foto: Osebni arhiv)
Alenka Rebula

Alenka Rebula Tuta - Kako doseči obilje?

Oddaje | 08.06.2019, 12:00 Nataša Ličen

Denar je orodje. Naš odnos in ravnanje z denarjem ga delata dobrega ali slabega. Marsikdo ne pozna osnovnih dejstev o denarju. Kako kroži, kako ga zaslužiti, plemenititi, kam vlagati, koga in kaj z denarjem podpreti? Imeti zdrav odnos do obilja ne pomeni, da nismo duhovni. Dobrino je treba poznati, jo varovati in množiti. Vedeti moramo, kam in zakaj dajemo.

Nepravi odnos do sredstev, širše do imetja, lahko zelo zareže v odnose.

Denar je pomembna tema za urejene odnose. To je pri svojem delu in opazovanju okolice spoznala naša redna sogovornica v sobotnih dopoldanskih oddajah, ki odpirajo ključna vprašanja za bolj izpolnjeno življenje. Tudi Sveto Pismo ima odlomke o dobrinah in o imetju. Pomembno je ravnovesje, denar je sredstvo za dosego plemenitih ciljev, in ne sam cilj. To je osnovno sporočilo.

V povezavi z denarjem smo polni predsodkov in tabujev.

»Do sredstev sem imela tudi sama sprva precej brezbrižen odnos. Ni se mi bilo treba ukvarjati z denarjem. Nikoli tudi nisem imela izkušenj z okoljem, kjer bi bilo veliko denarja. Tudi s pravo revščino ne«, je v oddaji »Za življenje, za danes in jutri« zelo osebno pripovedovala psihologinja Alenka Rebula Tuta. »Dolgo časa sem s svojim denarjem ravnala nesmotrno." Ko je pri svojem delu z ljudmi različnih generacij, tudi z mladimi, spregovorila o denarju, je opazila precej zadrege.

Bogastvo je v nas

»Občutek, da smo revni, prihaja iz nas samih, ko se ne zanesemo in ne računamo nase in na obilje, ki je v nas. Če ljudje računamo nase, vemo, da lahko ustvarjamo, da lahko vedno najdemo ljudi, ki bodo zadovoljni s ponujenim, vemo, da smo sposobni preživeti. Ovrednotiti moramo vire, ki so v nas, torej svoje darove. Če do tega spoznanja ne pridemo, se nam obilje zdi nedoseženo, in beda je ves čas na preži. Prirojen občutek o pomanjkanju, kar je lahko zelo globoko, izhaja iz izkušnje o revščini in da se ta lahko spet ponovi. Vrniti se moramo v svoje notranje bogastvo, tam je občutek varnosti.«

Vsi vemo, kako se starši bojijo neuspeha svojih otrok

»Vizija staršev, kaj se v družbi dogaja, je omejena, ker so iz prejšnjega časa kot otrok. Običajno otroka pripravljamo na stvari, ki so že mimo. Starši skozi strahove in ker mislijo, da otroka res poznajo, gledajo ga preblizu in tako ne prepoznajo celotne slike o njem, pogosto ne vidijo, v čem je otrok poseben in kateri so njegovi darovi. Otroci na svoji poti izgubijo stik s svojimi darovi in izgubijo vero vase, stik s seboj.«

Obilje?

»To ni cilj. Obilje je rezultat predhodnega dela.« Odnosi, spoštovanje sebe in posluh zase, čut za dogajanje v okolju, sposobnost sporočanja drugim, kaj smo in kaj si želimo, vse to in še mnogo drugega je povezano z osebnim zorenjem in posledično z obiljem. Vse omenjeno je vključeno v stabilnost življenja. »Denar je, kot vsaka druga stvar, seme, ki ga vržemo v zemljo, da obrodi. Z omejitvami je težko živeti, težko pa je ravnati tudi s tistim, kar nam gre dobro. Vse je lahko vir naših stranpoti«, je sklenila Alenka Rebula Tuta. »Globoka povezanost z življenjem človeka reši pred zapletanjem v nepotrebno statično kopičenje stvari.«

Gojimo sproščen odnos do denarja, kot do ostalih orodij

»Vzemimo si več prostosti, pojdimo v naravo, dovolimo si zaživeti, izražajmo se, učimo se sproščenega pogovora«, nas je še spodbudila Alenka Rebula Tuta. Vsak dan prinaša nekaj novega, svežega. Prihodnost ni žrelo, ki poje vse. Življenje prinaša. Bodimo, kar v globini smo, bodimo resnični. Pogosto bi bili radi kaj drugega, kar okolje ceni in nam ob tem bolj ploska. Resnično zažarimo, ko smo v svojih darovih, v svojih talentih.

Tudi finančno modrost, inteligenco je treba pridobiti. Vabljeni na delavnico: Kako izboljšati svojo finančno inteligenco

Oddaje
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...