Požar v Fragmatu
Po požaru v Fragmatu
Slovenija | 18.06.2019, 16:37 Tanja Dominko
Po požaru na objektu Fragmata v bližini Cerknice so tamkajšnji prebivalci še vedno zaskrbljeni in ne vedo, kateri previdnostni ukrepi so še vedno potrebni in kateri ne. Preverila sem, kaj pravijo na Upravi za varno hrano, na Agenciji za okolje in na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Poklicali smo Upravo za varno hrano in varstvo rastlin, kjer pravijo, da so vzeli štiri vzorce travinje in sibirskih borovnic in da so je vsebnost poliaromatskih ogljikovodikov pod mejo detekcije. To pomeni, da so prenehali veljati nasveti za kmetovalce glede omejitve paše in košnje travinja. Še vedno pa svetujejo, da vidne ostanke s pogorišča odstranijo s pašnikov in travnikov in jih odpeljejo v zbirni center Komunale Cerknica. Tam nam na pisno vprašanje, koliko je bilo takih pošiljk, še niso odgovorili. Kako je z vodo in vplivom požara nanjo, smo preverili na Agenciji za okolje. Predstavnik za odnose z javnostmi Andrej Vuga. »Ko smo zajemali vzorce voda na vodotoku Rak v soboto in nedeljo, ti nimajo kakšnih znakov, da bi požarne vode prišle do tega vodotoka.«
Na vprašanje, kako je s podtalnico, je Vuga odgovoril:»Teh podatkov nimamo, zaradi kraškega ozemlja so možne različne smeri pretokov teh voda. Mi smo ocenili s pomočjo Inštituta za varovanje krasa, da bi ti vplivi lahko bili, na vzorcih, ki so bili vzeti v soboto in nedeljo, tega vpliva ni zaznati.«
Poklicala sem tudi na Nacionalni inštitut za varovanje zdravja, kjer pravijo, da rezultati analiz vrtnin in peska v peskovnikih ob vrtcu še niso znani, predvidoma jih bodo dobili v petek. Do tedaj pa ostajajo v veljavi preventivni ukrepi, in sicer priporočajo, da se gibanje otrok na prostem omeji na čiste oz. očiščene in urejene površine, odsvetujejo gibanje na travi in igranje v peskovnikih, ki niso bili zaščiteni, če je bila trava po požaru pokošena in odstranjena, se otroci lahko igrajo na njej. Prav tako priporočajo čiščenje vseh površin, ki jih je dosegel dim in so vidno onesnažene s sajami. Čiščenje se izvede z vodo in detergentom. Če je le možno, se onesnaženo vodo zbere in ustrezno deponira.
Priporočajo tudi, da vrtnine in sadje, ki so vidno onesnaženi s sajami, zavržejo. Ostalih vrtnin in sadja pa da se ne uživa do objave rezultatov analiz. Na nacionalnem inštitutu za javno zdravje pravijo, da bodo še naprej spremljali situacijo na tem območju.