Res moram vedeti vse?
Slovenija | 02.06.2019, 07:10 Marjana Debevec
Nas pametni telefoni res vedno bolj povezujejo? Na to odgovarja papeževa poslanica za današnji svetovni dan sredstev družbenega obveščanja. V njej nas sveti oče vabi, naj preidemo od skupnosti družbenih omrežij do človeškega občestva.
Internet je bil zasnovan kot mreža. Očitno pa je, da skupnosti družbenih omrežij v tem trenutku ne moremo nujno enačiti s skupnostjo, pravi papež v poslanici. Pogosto namreč ostanemo samo skupine posameznikov, pozabimo pa vlagati v odnose.
Težava je tudi v tem, da je naša pozornost zaradi vpliva digitalnih medijev močno razpršena, pravi Vilma Siter iz Družine in življenja. »Svoje misli imamo razpršene na toliko dejavnosti, da nas to nekako razcepi, ločuje same v sebi. In se mi zdi, da bomo morali ozaveščati te stvari: čemu vse jaz dajem pozornost; kaj je vse v mojih mislih. Ali je res vse potrebno, da je v mojih mislih? Ker ko je del mojih misli zaseden z eno stvarjo, sigurno druga stvar ne more zasesti istega prostora.
Se pravi: nekdo je tukaj zdaj v pomanjkanju. So to mogoče moji otroci? Je to mogoče moj najbližji? Zato ker imam jaz svoje misli razpršene od interneta, ko mislim, da moram vedeti čisto za vse, kar se dogaja, da ja ne bi česa zamudil, kar se dogaja na tem svetu. In bom zamudil svoje življenje. Dejansko pa ne uvidim, da ga jaz sam izgubljam s tem«, pravi Siterjeva.
Po besedah duhovnika Rafka Klemenčiča pa mladi s takšnim stanjem niso zadovoljni in si želijo spremembe. »Mi je tako pomenljivo zadnjič nekdo od mladih rekel, ko smo se pogovarjali, kaj si želijo v življenju: da bi se spet znali normalno pogovarjati, ker se mi zdi, da se znamo pogovarjati samo še preko sporočil.«
Več pa v torkovi oddaji Družinska kateheza ob 20. uri.