Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

AVDIO: Nas bodo vzgajali računalniki?

Svet | 10.04.2019, 07:08

Čeprav so ceste v državah Evropske unije najvarnejše na svetu, se soočajo s črno statistiko, ki se še ne manjša. Lani je bila tako skupna številka umrlih v prometnih nesrečah podobna kot v letih pred tem - 25.100. Za izboljšanje varnosti med drugim že skrbijo različni elektronski sistemi v vozilih, vsa nova bodo morala biti čez pet let obvezno opremljena z njimi.

Z letom 2024 bo moralo biti v nova vozila vključenih skoraj 30 različnih tehnoloških rešitev. Med njimi so avtomatski zavorni sistemi, sistemi za ohranjanje voznega pasu, sistem za spremljanje hitrostnih omejitev in opozarjanje na prekoračitev hitrosti ter posodobljeni varnostni pasovi. Obvezen bo tudi sistem, ki bo prepoznaval prekomerno uživanje alkohola in blokiral vžig motorja, sistem, ki bo zaznal zmanjšane pozornosti voznika, če bo ta na primer uporabljal pametni mobilni telefon, tu so še senzorji oziroma kamera za vzvratno vožnjo in signal za zaviranje v sili.

Elektronski sistemi niso razvada, prispevajo k večji stopnji varnosti

"S prakso in seveda z uporabo v nekih kritičnih situacijah smo že začeli spoznavati, da so vsi ti sistemi dobrodošli, saj popravljajo voznikove napake in nudijo neko pomoč," pravi inštruktor varne vožnje Brane Legan. Po njegovih besedah je pomembno, da vozniki te elektronske sisteme dobro razumemo. Legan v njih tudi ne vidi razvade. "Danes je vozna avtomobila izredno zahtevna. Vse kar je danes dodatek avtomobilu za ugodnejšo in udobnejšo vožnjo, prispeva tudi k večji stopnji varnosti."

Varnost ni poceni

Velikokrat so odločitve posameznika za dodatno opremo, ki zagotavljala večjo varnost na cestah, vezane tudi na debelino denarnice. "Nekateri sistemi so kar precej dragi, a res je, da so s širšo proizvodnjo ti sistemi cenovno in tudi drugače dostopnejši ter bodo prej ali slej obvezna oprema v avtomobilih. Moramo razumeti tudi to, da danes varnost ni poceni," je prepričan Legan.

Za samovozeča vozila moramo še nekoliko odrasti

Nova pravila, ki so jih dorekli pogajalci ključnih ustanov Evropske unije, morajo uradno potrditi Evropski parlament in članice. Bodo tlakovala pot v prihodnost s samovozečimi vozili? "Sama tehnologija je že takšna, da bi avtomobili lahko sami vozili. A problem smo vozniki, ki smo s takimi avtomobili hkrati v prometu, prav tako je problem infrastruktura," ocenjuje Legan.

Svet, Evropska Unija
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...