Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Martin Golob: Evharistija je največ, kar kristjani imamo

Slovenija | 18.04.2019, 09:11 Marjana Debevec

Sveta maša je srečanje vseh nas z Bogom, ki pride na oltar, je srečanje občestva, pravi župnik v Srednji vas Martin Golob. Na današnji veliki četrtek se namreč spominjamo, da je Jezus postavil sveto evharistijo, ustanovil duhovništvo in nam dal novo zapoved medsebojne ljubezni. Zgled pa nam je dal s tem, da je svojim učencem umil noge.

Otroci včasih pravijo, da je maša dolgočasna. Golob pa odgovarja, da je Bog navzoč tudi, če se jim maša zdi dolgočasna. »Jaz se lahko na trepalnice postavljam med sveto mašo, pa zaradi tega, če nekdo ne bo imel vere, če nekdo ne bo prišel zaradi občestva, zaradi Boga k maši, potem ga tudi zaradi tega ne bo«, je prepričan Golob.

Veliko pa je po drugi strani mladih, ki jim maša ni dolgočasna. »Všeč mi je, če starši otroka vprašajo, kaj mu je bilo všeč pri maši.« Za mlade je po njegovih besedah pomembno tudi, da se pri maši srečajo s svojimi vrstniki, kar jih pritegne, da prihajajo.

»Evharistija ima strašno veliko moč,« poudarja Golob. »Najprej mene poveže z občestvom in v občestvu ne moreš biti posameznik, se pravi, da nisi sam. Druga stvar: evharistija me poveže z Bogom. Vzpostavim stik z Jezusom, ki pride v mene in v meni zaživi. Če ne bi hodil k maši in Jezusa ne bi prejemal, ga ne morem oznanjati in širiti, o Njem govoriti in z Njim živeti tako, kot če ne bi hodil. Kot kristjan je moja srčna želja, da Boga prejemam, ker ga želim potem tudi deliti drugim

Evharistija je po njegovih besedah največ, kar kristjani imamo. »A veste, kdo mene uči o moči evharistije? Starejši ljudje, ki ne morejo hoditi k maši. Ko jih obiščem s svetim obhajilom, se one najprej uredijo kot bi šle k maši, pa čeprav so doma onemogle; vidim njihovo srečo, ko prejmejo sveto obhajilo, in ena mama, ki komaj stoji v svoji kuhinji, hoče vedno poklekniti, ko prejme sveto obhajilo. One mene učijo, kakšen velik dar je to«, pravi Martin Golob in doda: »Biti duhovnik meni pomeni največ.«

Danes se spominjamo tudi tega, da je Jezus svojim učencem umil noge. In kaj to pomeni za sodobnega kristjana? »To pomeni narobe obrnjeno piramido: da sem spodaj, zato da drugega dvigam«, še pravi Golob.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče) V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče)

Da ne bodo mehanični duhovniki

Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije je vsako leto posebej slovesen tudi za bogoslovce. Ta dan je poleg seveda glavnih Gospodovih praznikov zanje največji praznik, na katerega bogoslovci ...

Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si) Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si)

Naložbeno zlato kupite in ga prejmete kar po pošti

Zlato je od nekdaj veljalo kot dobra naložba, kot nekaj, kar se obnese v vihravih časih. V Svetovalnici smo predstavili varčevanje v to cenjeno kovino. Naš sogovornik je bil direktor podjetja s ...

Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc) Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc)

Yala, yala! Gremo, fantje in dekleta!

Vsakdo bi moral malo po svetu. Tako bo spoznal, da rek, ki ga poznamo Slovenci Povsod je lepo, a doma je najlepše, res drži. Tako je v Kolokviju razmišljala nekdanja stevardesa Lucija Vrankar. Z ...