Udeleženci tiskovne konference
»Če je krivih deset duhovnikov, še niso krivi vsi«
Slovenija | 08.04.2019, 14:04 Marjana Debevec
»Gre za gnusne zločine, ki jih je treba zbrisati z obličja zemlje«, pravi za spolne zlorabe papež Frančišek. Danes so novinarjem predstavili njegov sklepni nagovor na srečanju za zaščito otrok in mladoletnih.
Papež poziva k duhovni prenovi Cerkve, potem pa tudi h konkretnim ukrepom za zaščito otrok in za pregon storilcev zlorab. Ob tej rani naše družbe s prstom pokaže na zlo pornografije, ki preko digitalnega sveta vdira v naše domove, in spolni turizem.
V splošni histeriji, ki je zajela javnost zaradi odkritja primerov spolnih zlorab s strani duhovnikov, se namreč pozablja, da se večina zlorab zgodi v domačem okolju, v športnih klubih in na raznih potovanjih. Samo v Sloveniji policija letno obravnava 200 primerov spolnih zlorab mladoletnih. Tako sta po besedah nadškofa Stanislava Zoreta dve vrsti žrtev.
»Ta, ki je zlorabo pretrpel, ali jo še trpi, ker ne izzveni v njem posledica tega, kar se mu je zgodilo, in njegovi domači.«
Druga vrsta žrtev so vsi dobri in zvesti duhovniki, ki so deležni vsaj vprašljivih pogledov. »Slišal sem za duhovnika, ki je šel s kolarjem na ulico. In pravi: ’Sem še po Poljanski in sem bil deležen takšne opazke, takšnega zasramovanja s strani nekoga mimoidočega, da sem rekel: Najbrž ne bom šel nikdar več s kolarjem na ulico.’ Tudi ta duhovnik je žrtev«, je dejal nadškof Zore in povedal, da je v drugih državah še hujše. »Če je eden, dva, deset krivih, niso krivi vsi.«
Je pa po papeževih besedah nujno vsak primer resno obravnavati. Pri tem slovenskim škofom svetuje eskpertna skupina, ki pa je samo posvetovalno telo. Zato je po besedah njenega predsednika dr. Andreja Nagliča potrebno primere zlorab prijaviti tudi policiji. Če imajo žrtve težko izkušnjo s Cerkvijo, namreč težko pridejo do omenjene skupine, ki je del uradne Cerkve. »In gre lažje ali na policijo, ali na neko civilno družbeno pobudo, ki se s tem ukvarja. In s tem seveda če tako gledamo, smo na strani žrtev, da pridejo do ozdravljenja, do reševanja svoje situacije, s tem ni nič narobe.«
Naglič je še povedal, da obravnavajo le primere žrtev, ki se nanje obrnejo, seveda pa pri tem ni točnega podatka, tako v družbi, kot tudi v Cerkvi, koliko je resničnih primerov zlorab. Vsebini papeževega govora, ki je bil predstavljen na današnji tiskovni konferenci, pa bomo posvetili nedeljsko oddajo Iz življenja vesoljne Cerkve.