Marjan BuničMarjan Bunič
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Smeh, veselje (foto: Pixabay)
Smeh, veselje

Karel Gržan: Smeh ima moč, da razblini norost

Oddaje | 06.02.2019, 07:01 Rok Mihevc

Tudi v tem koledarskem letu se bomo z duhovnikom dr. Karlom Gržanom srečevali vsak drugi mesec. V januarski oddaji smo razmišljali o pomenu in zdravilni moči ironije in smeha. Mojstrovina smeha temelji na samozavesti, da je v nas, v naši družbi marsikaj vrednega.

Pomembno je, kako se naravnamo do življenja. Karel Gržan pravi: »Tako pogosto uporabljeno frazo »zdaj pa moram« zamenjamo za »zdaj imam priložnost« – tako se razbremenimo. Veliko je odvisno, kako si nastavimo program za življenje, s pozitivno naravnanostjo je lažje – sreča je namreč odločitev.« Zato z veseljem že petnajst let prihaja v oddajo Za življenje, za danes in jutri: »Ko govorim drugim, govorim tudi sebi – tako so besede vedno bolj učinkovite. Nikoli ne govorim s položaja »jaz pa vem in vam povem, ampak iskreno priznam: »jaz se z vami učim.«

V času po božiču, pred postom, je priložnost za radoživost in razmišljanje o veselju. To je veselje, ki osvobaja, ni pa posmeh drugemu. Smeh ni posmeh – ta ponižuje druge in beži od soočenja s seboj. Zdravilni smeh pa nam pomaga prečistiti probleme, o tem je pisal tudi Aristotel.

Mateja Feltrin Novljan in p. Karel Gržan
Mateja Feltrin Novljan in p. Karel Gržan © Rok Mihevc
Kdaj se lahko zgodi družbeni preobrat?

»Ko gledamo situacijo v svetu, vidimo, koliko neumnosti bi morali prerasti. Ampak tisti, ki krojijo čas in prostor, želijo, da jih v njihovih nesposobnosti dogovoriti se, ustvarjati pravičnost in mir jemljemo resno, da jih celo občudujemo. Nekateri menijo, da bo družbeni preobrat povzročila revolucija ali celo vojna. Preobrat se zgodi, ko ozavestimo, kaj je dobro; opredelimo pa to, kar družbo utruja - to norost izpostavimo v ironijo, v smeh. Tega se ti, ki dejansko obvladujejo pozicijo na neumen način najbolj bojijo, da bi jih spregledali v njihovi norosti in bi jih izsmejali, ne da bi jih poniževali, ampak izsmejemo tisto, kar je potrebno izničiti. Smeh ima moč, da razblini norost – pa naj bo to na osebnem ali medosebnem nivoju,« pravi duhovnik dr. Karel Gržan.

Za zdravo ironizacijo je potrebna samozavest, ki jo pridobimo s primerno vzgojo. Nekdo - oseba ljubezni in oseba zaupanja - ti mora pomagati, da se sprejmeš v celoviti resničnosti , da si potrjen v svojskih talentih in objet v nemoči, da se imaš pravico zmotiti, da veš, da so napake priložnost za preraščanje.

V oddaji smo slišali tudi dve humoreski, ki sta objavljeni v januarski in februarski številki revije Ognjišče. Prebral ju je Marjan Bunič.

Oddaje
Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si) Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si)

Teden katoliškega šolstva 2025

Tradicionalno se na Radiu Ognjišče vsako leto v postnem času pridružimo dobrodelnemu projektu v pomoč učencem in dijakom katoliških šol, ki zaradi skromnejših finančnih razmer v družinah ne ...

Zmenek (photo: pixabay) Zmenek (photo: pixabay)

Kako premagati ovire pri zmenku?

V današnjem času imamo več možnosti za spoznavanje novih ljudi kot kadarkoli prej. Vendar kljub poplavi aplikacij in družbenih omrežij, ki olajšajo stik, se zmenkovanje pogosto zdi težje kot ...