Blaž LesnikBlaž Lesnik
Miha MočnikMiha Močnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Bog kot sodnik ali Ljubezen? (foto: ARO)
Bog kot sodnik ali Ljubezen?

Podobe Boga: bojevnik in gospodar, predvsem pa oče in Ljubezen

Oddaje | 10.01.2019, 07:52 Rok Mihevc

Ali si Boga predstavljamo kot starčka s sivo brado, s kazalcem, ki zbuja slabo vest, ali kot usmiljenega očeta, ljubezen? O tem, da Bog ne spada v kontekst naše realnosti, ki jo skušamo dojeti s pomočjo čustev in razuma, smo govorili v januarskih Globinah. Z nami je bil jezuit p. dr. Ivan Platovnjak.

Za nami je Jezusovo rojstvo, tako nam je trenutno blizu podoba Boga kot deteta v jaslih. To nam lahko povzroča nekaj težav, predvsem, kako je lahko vsemogočni Bog hkrati nebogljen dojenček. »To je veliko vprašanje, kako razumeti to bližino Boga, ki vse presega in je hkrati neviden. In nebogljeno dete v jaslih je odgovor na to, da je Bog z nami – Emanuel, ki želi potovati z nami vse življenje.«

Ko iščemo svoje podobe, je težava tudi ta, da Boga ni mogoče izraziti, pravi Platovnjak. »Pri podobah niso mišljene slike ali ikone, ampak miselne in čustvene podobe. Ko pride stiska ponavadi v sebi nosim podobo Boga kot sodnika, ki me hoče kaznovati za grehe. Na eni strani govorim, da zaupam v Boga, hkrati pa težko verjamem, da me v kazni tudi ljubi. Vsak nosi podobo iz otroštva, kako si ga je predstavljal. Gre za prve stike, odnose, vedenja staršev na otroke. To je naša prva podoba o Bogu, kasneje si jo izoblikujemo skozi lastne izkušnje.«

Tudi iz zgodovine lahko prebiramo misli ateistov ali preganjalcev vere, da so izkusili »trdega Boga« preko očeta ali matere. »Ker so bili premlateni, kaznovani. A to je žal ta dvojnost in lažnost vere.« So pa na drugi strani ljudje, ki so ob starših doživeli »mehkega« Boga. »Kako sta oče in mama pred to skrivnostjo Boga pokleknila in šla z zaupanjem skozi velike stiske in preizkušnje. In takšno podobo Boga, ki je ljubeč in bo naredil vse za svoje otroke, sta prenašala naprej.«

Stara zaveza jasno pove, da si ne smemo delati nobenih podob, da ne bi padli v malikovanje, pojasnjuje p. Ivan Platovnjak. Je pa judovsko ljudstvo uporabljalo različne metafore, s katerim so ponazorili Boga, njegovo moč, ljubezen in skrb. »Kot bojevnik, gospodar, utrdba, skala, le počasi pa so odkrivali, da je predvsem ljubitelj življenja, oče, ženin. Je kakor mati, ki nosi svojega dojenčka in ga stisne k prsim, da se umiri, je kot babica, ki pomaga, da se lahko rodi in odrašča.« V novi zavezi je Bog nežen in hkrati trden oče. »Podoba kot vinogradnika, gospodarja in sodnika, prevladuje pa očetova skrb in ljubezen.«

Podob je tako ogromno, obstaja pa nevarnost, ker želimo Boga spraviti v svoj okvir svojih potreb, opozarja Platovnjak. »Da je to moj Bog, Bog naše skupnosti, našega naroda in da ne dopustimo temu Bogu, da bi bil Bog vseh ljudi. Krivico delamo, ko rečemo, naj kaznuje grešnike. Ampak to je njegov otrok in izvoljenec in kot oče bo naredil vse, da odreši vsakega. Smo pripravljeni vstopiti v njegovo logiko Ljubezni?«


Oddajo "Globine" pripravlja in vodi Blaž Lesnik, na sporedu je vsak drugi torek v mesecu, ob 20. uri, v živo. Prisluhnite tudi ostalim oddajam.

 

Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...