Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Postlana postelja (foto: Pixabay)
Postlana postelja

Če želite spremeniti svet, začnite postiljati posteljo

Oddaje | 03.01.2019, 08:30 Rok Mihevc

Novo leto je prineslo tudi novo oddajo na Radiu Ognjišče. Govorila bo o smislu življenja, ter o tem, kako se opremiti, kako živeti, da ta smisel, cilj, tudi dosežemo.

Naslov smo izbrali po dveh besedah iz Matejevega Evangelija. »Vi ste sol zemlje. Če pa se sol pokvari, s čim naj se osoli? ... Vi ste luč sveta. ... Takó naj vaša luč sveti pred ljudmi, da bodo videli vaša dobra dela in slavili vašega Očeta, ki je v nebesih.«

»Sol da okus in ščiti pred pokvarljivostjo, poleg tega je simbol modrosti, prijateljstva in požrtvovalnosti. Skupnost je sol, kadar ima okus po blagrih.« Tako o pomenu besede sol pravi Silvano Fausti, o luči pa: »Kdor ima okus po Kristusu, je luč. Luč je vir stvarjenja. Kdor je razsvetljen, tudi sam sveti drugim.« In imamo temelje za oddajo, ki nas bo krepila, da nas ne bo načenjala rja sodobnega časa in bomo tako lahko luč najprej sebi, pa tudi drugim."

Kot to počnejo stari prijatelji...

Pritoževati se je zelo lahko, biti srečen, ker si nekomu v oporo, pa je zelo težko,« je zapisala Mati Terezija in ta misel je v oddajo Sol in Luč prinesla še eno besedo, sreča. Sreča in smisel gresta z roko v roki, rezultat pa je veselje sožitja in skupnosti, kot izredno lepo pravi tudi besedilo pesmi skupine Abba z naslovom The Way Old Friends Do, Kot to počno stari prijatelji:

»Ti in jaz lahko deliva tišino, skupaj iščeva toplino kot stara prijatelja. Vsak boj se konča in težke besede, in spet pridemo skupaj kot to počno stari prijatelji. V veselju in v žalosti bomo vedno hodili skupaj skrbi kaj pride morajo izginiti saj bomo v jutri zakorakali skupaj kot to počno stari prijatelji.«

Kako najti srečo v sodobnem svetu je izjemno ubesedil ameriški pisatelj in predavatelj, Simon Sinek. V intervjuju se je osredotočil na tako imenovane milenijce, torej generacijo, ki raste v letih po 1985. Nekaj odlomkov iz tega intervjuja pravi takole: »Milenijci so na splošno označeni kot generacija vase usmerjenih, lenih in s slabo koncentracijo. Ko vodje vprašajo milenijce kaj želijo, jim ti odgovorijo: Želimo delati tam kjer ima delo smisel, želimo narediti vtis, želimo brezplačno hrano in udobne sedeže. Lahko jim povem, da vse to pravzaprav že imajo, toda zaradi nekega razloga še vedno niso srečni. Po moje zato, ker nekaj manjka. Manjkajoči košček delim na štiri dele."

Prvi ima naslov vzgoja. Vse življenje poslušajo, da so nekaj posebnega, da imajo lahko vse karkoli želijo v življenju, zgolj zato, ker si to želijo, nekateri so dobivali dobre ocene ne ker bi si jih zaslužili, ampak ker so se starši pritožili, izumili smo medalje za sodelovanje, celo za tiste, ki pridejo zadnji. Kar pomeni, da smo razvrednotili celoten sistem nagrajevanja in da je tistemu, ki je odlikovan kot zadnji pravzaprav nerodno, ker ve, da tega ni zaslužil. Ko se bo soočil s svetom, ki jih bo v trenutku soočil z dejstvom, da niso nekaj posebnega, da jim mame ne morejo urediti napredovanja, da za zadnje mesto ne dobiš nič in da nečesa ne moreš dobiti samo zato, ker si to želiš. In v trenutku se jim sesuje celotna samopodoba. Tako dobivamo cele generacije z vedno nižjo samopodobo. In za to niso krivi sami, to ni njihova krivda.«

Če malih stvari ne moreš opraviti dobro, tudi velikih ne boš

To je le nekaj misli izjemnega Simona Sineka, celoto bomo predstavili v eni od prihodnjih oddaj, v pokušino pa dodajamo še enega izjemnega govorca, ki je med drugim takole nagovoril diplomante univerze, ki jo je pred leti tudi sam zaključil. Kasneje je postal član elitne enote tjulnjev v ameriški vojski, danes pa je admiral McRaven. Mladim diplomantom je s pomočjo vojaškega urjenja slikovito razložil kako z vadbo priti do uspeha in zadoovljstva. Med drugim je dejal: »Osnovni vojaški trening tjulnjev med drugim vključuje tudi pregled postelje. Vsako jutro so nadrejeni natančno pregledali, kako smo postlali postelje. Preprosta naloga, ki pa smo jo morali opraviti brezhibno. Seveda se nam je takrat to zdelo smešno, saj smo se vendar urili za bojevnike. Toda modrost tega preprostega dejanja je, da če vsako jutro pospraviš posteljo, opraviš prvo nalogo v dnevu. To te navdahne s skromnim občutkom ponosa in ti da moči in poguma, da se lotiš naslednje naloge in naslednje in tako do večera, ko izpolniš veliko nalog. Postiljanje postelje podčrta še eno dejstvo, da male stvari v življenju štejejo. Če malih stvari ne moreš opraviti dobro in pravilno, tudi velikih ne boš. In če imaš morda za sabo slab dan, se boš vrnil domov k postlani in urejeni postelji, ki ste jo sami uredili in to bo spodbuda, da bo jutri šlo bolje. Če želite spremeniti svet, začnite pri svoji postelji.«

Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...