Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Prazniki, jaslice (foto: splet)
Prazniki, jaslice

Praznike izpraznimo z vsakdanjim in napolnimo s presežnim

| 17.12.2018, 12:53 Rok Mihevc

Marija in Aleš Čerin, ki sta bila gosta v tokratni oddaji »Za življenje«, sta spregovorila o praznovanju v njihovi družini. Kako se pripravljajo na praznike in kaj jim v družini pomenijo.

Kot je povedal Aleš, ga beseda »praznik« spomni na nekaj praznega. »Izprazniti se nečesa vsakdanjega in dodati drugačno komponento. Naši prazniki so namreč postali »polniki«. Hrane ter lažnega in čudnega navdušenja... Zato se moramo izprazniti vsakdanjega in povabiti presežno. Pričakujemo rojstvo Boga, ki si kot majhno človeško bitje gotovo ne želi trušča, hrupa in pretiranih luči, s čimer smo mi napolnili te praznike.«

Oba sta kritična do pretiranega obdarovanja, ki v teh dneh veje med potrošniki. »Trgovci zaslutijo to priložnost, zato se ta evforija začne že zelo zgodaj. Zaslepijo nas z lučkami in raznoraznimi vonjavami, toplo božično glasbo, ki se jo do božiča že naveličamo. Ljudem želijo vzeti razsodnost, da odpremo denarnico v tej nerazsodnosti in jih odpremo bolj na široko kot bi jih lahko smeli. Po prazniki pa boli glava od prazne denarnice.« Kot je povedala žena Marija, v njihovi družini darila prinese Miklavž, kasneje pa se obdarovanje zaključi in se pričakuje božič. Na vprašanje, kako se izogniti pravi inflaciji dobrih mož, pa Aleš odgovarja, da lahko kakšnega od njih preprosto ignoriramo.

Zakonca Marija in Aleš Čerin
Zakonca Marija in Aleš Čerin © Osebni arhiv
Je večja sreča, da darilo dobim ali da ga dam?

»Zame je več, da ga dam, saj pri tem uživam in razmišljam, s čim lahko razveselim človeka. In vedno sem bolj srečna, kot pa tisti, ki so ga dobili,« odgovarja Marija. Pri Alešu pa je ravno obratno in pojasnjuje, da nimamo vsi enakih jezikov ljubezni. »Pri nekaterih so to darila – ta jezik najbolj ceni potrošniška družba, za nekatere je nežen dotik, za druge usluga. Pri nas je sin od zeta na primer dobil darilo, da bo namesto njega pokosil travo. Darilo je lahko tudi skupno preživeti čas.«

Vsej »veselodecembrski« evforiji se lahko izognemo z zavestno odločitvijo. »Kristjani imamo advent – pričakovanje nečesa velikega, učlovečenja Boga. Iti moramo vase in se vprašati, kaj nam zdaj Bog, ki se nam bo rodil, pomeni. Moramo se izprazniti, da gremo v razmislek.« Pri tem nam lahko pomaga tudi post – barva adventa je postna barva. »Vse te požrtije nas namreč odvračajo od bistva.«

Pa novoletne zaobljube?

Tudi v družini Čerin se kdaj zavežejo k sklepom, ki pa niso vedno vezani na novo leto. »Nekdo se zaveže, da bo varuh zaveze, enostavno povedano, mora v družini forsirati za to izvrševanje. Na primer redno prebiranje božje besede, ki pomaga pri krepitvi mišic, da nekaj zmoremo disciplinirano delati skozi vse leto. Torej ni bistvo kampanjsko, ampak disciplinirano in konsistentno.«


Oddajo je pripravila in vodila Mateja Subotičanec.

 

Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA) Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA)

20. decembra bodo ohromili promet

Pavle Rupar v imenu Glasa upokojencev in inštituta 1. oktober 20. decembra napoveduje shode v vseh večjih slovenskih mestih, vse dokler upokojencem ne bo izplačana božičnica v višini letnega ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...