Papež Frančišek Urbi et Orbi
Papežev blagoslov Urbi et orbi
Svet | 25.12.2018, 14:28 s. Brigita Zelič
Papež Frančišek je opoldne z osrednjega balkona vatikanske bazilike nagovoril množico, zbrano na Trgu sv. Petra in ljudi vsega sveta, ki so dogodek spremljali v neposrednem prenosu. Ob koncu letošnje božične poslanice in po molitvi angelovega čaščenja je »mestu in svetu« podelil apostolski blagoslov t. i. »Urbi et Orbi«. Jedro letošnje papeževe poslanice govori o naši skupni poklicanosti graditi bratstvo, ki nam ga podarja Jezus Kristus.
Nagovor je papež Frančišek začel s povabilom k počastitvi novorojenega Božjega Deteta in nadaljeval z razmišljanjem o naši poklicanosti graditi bratstvo, ki temelji na tem, da je Bog dobri Oče nas vseh.
»Ta resnica je temelj krščanskega pogleda na človeštvo. Brez bratstva, ki nam ga podarja Jezus Kristus, so vsi naši napori za pravičnejši svet kratkega diha in so celo najboljši načrti v nevarnosti, da postanejo brezdušne strukture.«
Nato je nanizal vrsto oblik bratstva, ki naj bi ga ustvarjali: bratstvo med ljudmi vseh narodov in kultur; bratstvo med ljudmi različnih nazorov, a sposobnih medsebojnega spoštovanja in poslušanja ter bratstvo med ljudmi različnih veroizpovedi. Jezus je namreč prišel razodet Božje obličje vsem, ki ga iščejo.
Božji Sin nam s svojim učlovečenjem kaže, da odrešenje prihaja po ljubezni, sprejemanju, spoštovanju naše človeškosti, ki jo imamo vsi skupaj v veliki raznolikosti narodov, jezikov, kultur … a smo vsi bratje v človeškosti!
»To nas uči tudi izkustvo družine: bratje in sestre se med seboj razlikujemo in nismo vedno istih misli, toda med nami je neločljiva vez, ki nas povezuje, in ljubezen staršev nam pomaga, da se imamo radi. Isto velja za človeško družino, a tu je na mestu staršev Bog; on je temelj in moč našega bratstva.«
V drugem delu svoje poslanice je papež Frančišek za tem nanizal vrsto dežel, kjer je bratstvo med ljudmi na posebni preizkušnji. Spregovoril je o Izraelcih in Palestincih, o trpeči Siriji, o težavnem položaju Jemna, o stiskah afriških ljudi, o prizadevanjih na korejskem polotoku, o napetostih v Venezueli, o težavah v Ukrajini, o nesoglasjih v Nikaragvi, o številnih ljudeh, ki prestajajo ideološko, kulturno in gospodarsko kolonizacijo ter ob koncu še naših bratih in sestrah, se nahajajo kot manjšina v krščanstvu sovražnih okoljih. Letošnjo božično poslanico je papež Frančišek zaključil z željo, da bi vsi, ki so v stiski, mogli prejeti mir in tolažbo Odrešenikovega rojstva ter da bi se začutili ljubljene od edinega nebeškega Očeta in bi se prepoznali in zaživeli kot bratje!