Samota in praznina
Ljudje raje živimo v bolečini kot praznini
Oddaje | 08.11.2018, 11:17 Rok Mihevc
V oddaji »Za življenje« smo ob vprašanjih poslušalcev nadaljevali s temo preteklega meseca: izguba odnosa ali ljubljene osebe. Naš gost frančiškan in klinični psiholog p. dr. Christian Gostečnik pravi: Bog nas je ustvaril iz ljubezni in ta ljubezen nikoli ne ugasne.
»Težko se počutimo ob tem, da se življenje konča, a vera nas uči, da je to prehod v novo življenje,« pravi Gostečnik. Strah nas je, ker ne vemo kaj je na oni strani. »A če se zazremo globoko v ljubezen, ta ne umre in ne mine. Če nam je Bog prižgal ogenj ljubezni, ga ne bo ugasnil in tako smo tudi mi nesmrtni. Tisto, kar je ustvarjeno iz ljubezni, je nesmrtno.«
Smrt je vedno trpka, v veri in neveri, saj osebe ni več v našem življenju. Najrazličnejše so smrti in najrazličnejši so odnosi do človeka, ki je odšel. »Če smo iskreni in pošteni, na grobove hodimo zaradi sebe. Mi se poslavljamo, oni so dobro in tudi popolni odpustki so za nas, da odpustimo. Potem je tu milost, da lahko živimo naprej in kar so pokojni dobrega naredili, lahko živi naprej in nas oplemeniti. Na grobovih je močno prisotna molitev za njih, a hkrati za nas, da bi nadaljevali dobro ali prekinili tisto, kar oni niso zmogli.«
»Počutim se, kot bi voz v hrib vlekla sama...«
Na vprašanje poslušalke, ali je vredno vztrajati v zakonski zvezi, ki je praktično mrtva, Gostečnik spodbuja, naj vztraja pri iskanju pomoči. »Vajin zakon je povezan preko trpljenja, zavračanja, žaljivk in sramotenj in to je strahovito močna vez, zaradi katere ne moreta narazen. So ljudje, ki ne morejo živeti ne skupaj, ne narazen, skupaj jih držijo samo še otroci. Pomoč najprej poiščite v molitvi, da pridete do njega in kasneje predlagate pomoč in skupine.« Če mož ne bo za, Gostečnik predlaga, naj gre vseeno sama, saj mora to narediti zaradi sebe. »In kasneje se bo mož gotovo pridružil, saj bo ugotovil, da je sam in osamljen...«
»Bog daj, da bi odnos šel mirno skozi viharje«
Ali lahko duhovnost na spletu nadomesti duhovnost v partnerstvu, pa je zanimalo poslušalca, kateremu Gostečnik odgovarja, da ne. »Ljudje si želijo nekaj globljega, da bi nekdo prišel v njihov svet. Omrežja pa so zavajajoča in ne dajejo osebnega odnosa, prav tako si lahko anonimen in lahko poveš kaj hočeš. So stvari, ki so pozitivne na spletu, a vsebine tam nikoli ne nadomestijo odnosa s človekom. Nevarnost je ta, da zaradi razočaranj odnose hrepeneče iščemo vsepovsod, tudi na omrežjih.«
»Zaljubila sem se v poročenega moškega«
Poslušalko je sesulo dejstvo, da je po več letih srečevanj s poročenim moškim, zdaj sama in nemočna. Hkrati pa jo je sram, da kako lahko žaluje za nekom, ki ji sploh ni pripadal. Gostečnik je opozoril, da podobnih primerov »sosedova trava je tako čudovito lepa«, ni malo v naši deželi. »Ljudje se zaradi svoje ranjenosti zaljubijo v vse mogoče. Zaljubijo se iz stiske, ker je njihovo telo neljubljeno in nehoteno. Zaljubijo se v človeka, ki je nedosegljiv, zadaj pa je obupno razočaranje, beda, bes in iščejo nova razočaranja. Moški ponavadi tega ne zdrži in prekine celotno stvar, ženske pa so mame in odnose vzdržujejo in popravljajo. Mislijo, da je boljše živeti v bolečini kot praznini. In to občutje mnogi prakticirajo in se mrcvarijo, tako kot pes lovi svoj rep. Pot ven pa je odločitev njih samih.« Stopiti na novo pot, zvišati svoje standarde in zapolniti praznino.
Oddajo je pripravil in vodil Blaž Lesnik.