Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Razreševanje afere o pranju iranskega denarja v NLB obstalo na mestu

Slovenija | 29.11.2018, 15:56

Policisti so po preiskavah bančnikov, ki naj bi za pridobivanje poslov oziroma odobritev posojil zahtevali nedovoljene nagrade, kazensko ovadili deset znanih in eno neznano osebo. Enega osumljenca so privedli pred preiskovalnega sodnika v Mariboru. O epilogu svojega dela v tem tednu so poročali prav na dan, ko je minilo leto dni, odkar so v Evropskem parlamentu obravnavali enega največjih finančnih škandalov v zgodovini Slovenije.

28. novembra lani je imel preiskovalni odbor Evropskega parlamenta za preučitev domnevnih kršitev in nepravilnosti pri uporabi prava Evropske unije, povezanih s pranjem denarja, izogibanjem davkom in davčno utajo, krajše PANA, na mizi primer iz naše države. Pobudo, naj pod drobnogled vzame pranje iranskega denarja v NLB, je dala njegova članica, evropska poslanka Romana Tomc. Kot je poudarila v kratkem pogovoru za naš radio, od takrat ni občutila premikov v smeri razrešitve te afere. "Javno sprašujem, kaj je bilo v Sloveniji v tem času narejeno. So bile sprožene kakšne preiskave? Kaj delajo policija, tožilstvo, Nacionalni preiskovalni urad oziroma kdorkoli? Za zdaj namreč ni bilo slišati, da bi se kaj dogajalo."

Tomčeva je ob tem spomnila, da se je predsednik PANE pred letom dni strinjal z ugotovitvijo, da je prišlo do pranja iranskega denarja v NLB. Kot je dodala, je razprava gotovo v neki meri vplivala na neomajnost Evropske komisije pri zahtevi o prodaji NLB. "Tukaj so stvari jasno povezane, Evropski parlament in pristojni evropski komisarji se zelo dobro slišijo." Tomčeva pozdravlja prodajo največje slovenske banke, saj je ta po njenem mnenju ena ključnih ovir, da bi lahko naša država prosto zadihala. "NLB smo večkrat sanirali z davkoplačevalskim denarjem. Ljudje se premalo zavedajo, da so tudi zato nižje pokojnine in štipendije, da to vpliva na naš življenjski standard. Če to vpliva na naš življenjski standard, če smo to morali plačati z davkoplačevalskim denarjem, si ljudje resnično zaslužijo izvedeti, kdo je kriv za to veliko oškodovanje, pravna država pa mora na odgovornost poklicati tiste, ki so zakrivili zlorabe," je bila jasna Tomčeva.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...