Škof dr. Franc Šuštar
Škof Šuštar: Mir ni samoumeven, zanj si moramo prizadevati tudi z molitvijo
Slovenija | 11.11.2018, 10:00
Stoto obletnico konca prve svetovne vojne so med drugim zaznamovali udeleženci jesenskega plenarnega zasedanja Komisije škofovskih konferenc Evropske unije v Belgiji. Našo krajevno Cerkev je zastopal ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar. Ob tem jubileju so vsi skupaj opozorili na pomen prizadevanj za mir, solidarnost in demokracijo.
Udeleženci nedavnega srečanja Komisije škofovskih konferenc Evropske unije so se stote obletnice konca prve svetovne vojne spomnili s posebnim romanjem. "Obiskali smo Ypres, malo mesto v zahodnem delu Belgije. Na tem področju je umrlo več kot pol milijona vojakov z obeh strani. Tam so Nemci prvič uporabili bojni strup. Najprej smo imeli sveto mašo v katedrali v Ypresu, ogledali smo si muzej prve svetovne vojne in obiskali tri vojaška pokopališča, kjer smo imeli kratko molitveno bogoslužje, med katerim smo Gospodarja življenja prosili za mir," je opisal škof Šuštar. Kot je dodal, so tam res začutili, kako nesmiselni so spopadi in vsakršno nasilje. "Prav tako smo videli, kako pomembno je, da se zavedamo, kaj je bilo, da molimo za mir, da ta ni samoumevna dobrina, da je zanj treba nekaj narediti, in da se je treba zavedati tudi gorja, ki ga prinaša nemir ali spori med ljudmi. Mogoče bi kdo rekel, da gre za majhne stvari, ampak majhni spori lahko privedejo do velikega sovraštva."
Po besedah škofa Šuštarja, je treba v tej luči razumeti tudi veličino projekta Evropske unije. "Včasih se je zdelo, da je zaradi velikih svetovnih sil Evropa izgubila svoj pomen. A zdaj se vidi, da je eden ključnih stebrov, ob katerih so lahko tudi ostale države bolj stabilne in urejene ter se lahko zgledujejo po Evropi, ki želi ostalim narodom sveta pomagati k pravičnejši in bolj bratski družbi." Tudi zato škof Šuštar vabi k molitvi tako za naš narod kot za vse ostale na stari celini.