Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Mediji, novinarji (foto: Rok Mihevc)
Mediji, novinarji

Dr. Tomšič: Za zaščito novinarjev je ključno delovanje pravne države

Slovenija | 29.10.2018, 19:30

V zadnjem času se intenzivno govori o težavah številnih novinarjev po svetu. Različne organizacije, ki se tako in drugače ukvarjajo z mediji, ugotavljajo, da so vse bolj ogroženi. Svoje delo pogosto opravljajo v ozračju sovraštva. Lani jih je pri tem umrlo 87, marsikje jih skušajo oblasti utišati s priprtjem.

Eden od razlogov, da je poslanstvo novinarjev znova nekoliko bolj v ospredju razprav, je gotovo umor kolumnista Washington Posta Džamala Hašokdžija na konzulatu Saudove Arabije v Carigradu v Turčiji."To je očitno praksa nekega izrazito avtokratskega in zatiralskega režima, kakršen vlada v Saudovi Arabiji. Takšen režim ne izbira sredstev za utišanje svojih kritikov," je za naš radio ugotavljal predsednik Združenja novinarjev in publicistov dr. Matevž Tomšič.

Čeprav so za novinarje običajno izjemno nevarne predvsem države, kjer pustošijo vojne, jih je bila leta 2017 večina umorjenih zaradi preiskovanja politične korupcije. Ob tem velja omeniti primer malteške novinarke Daphne Caruana Galizia, za katero je bila pred dobrim letom dni usodna eksplozija bombe, nameščena v njenem avtomobilu. Februarja je odmevala smrt slovaškega novinarja Jana Kuciaka, ta mesec je pretreslo okrutno dejanje, ki je zahtevalo življenje bolgarske novinarke Viktorije Marinove. Mineva tudi deset let od bombnega napada, v katerem sta umrla hrvaška novinarja Ivo Pukanić in Niko Franjić. Ne gre torej za oddaljene zgodbe, dogajajo se tudi v naši bližini. "Nasilje nad novinarji in vsemi tistimi, ki preiskujejo zadeve, v katere so vpleteni vplivni ljudje, se dogaja marsikje." Dr. Tomšič je ob tem spomnil na zgodbo slovenskega novinarja Mira Petka, ki sta ga, ko je še pisal za Večer, brutalno pretepla neznanca. "Ni veliko manjkalo, da se to ne bi končalo z najhujšim izidom. Marsikje torej obstajajo ljudje, ki so pripravljeni iti do konca, da bi utišali tiste, ki bi lahko razkrili njihova nezakonita početja."

Mednarodna zveza novinarjev je pred kratkim pri Združenih narodih sprožila kampanjo za konvencijo, s katero bi zaščitili medijske delavce po vsem svetu. Cilj naj bi bil končati nekaznovanje kršitev njihovih pravic. "Dvomim, da lahko takšne deklaracije prinesejo kakšne posebne učinke." Kot je dodal dr. Tomšič, je za zaščito novinarjev in tudi ostalih ključno delovanje pravne države.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...