Cerkev v Mehiki priskočila na pomoč karavani migrantov
Cerkev po svetu | 26.10.2018, 13:01 Petra Stopar
Karavana, ki pešači iz Srednje proti Severni Ameriki, se trenutno vije po mehiški zvezni državi Chiapas. Cilj migrantov, med katerimi je večina iz Hondurasa, so ZDA, zaradi česar je predsednik Donald Trump že napovedal zaprtje meje z Mehiko. Na ameriško stran zidu namerava poslati dodatno vojsko. Državam, ki karavane proti severu ne bodo zaustavile, je že pred dnevi zagrozil z odvzemom finančne pomoči.
Trump poudarja, da je večina migrantov, ki se približujejo ZDA, kriminalcev, in da je karavano sprožila demokratska stranka za nabiranje glasov pred novembrskimi kongresnimi volitvami. A kot navaja ameriška katoliška agencija Catholic News Service, so migranti sami povedali, da bežijo pred nasiljem in revščino v svojih domovinah.
Karavana je na pot krenila 13. oktobra v Hondurasu, danes pa po podatkih Združenih narodov šteje že več kot 7000 ljudi. Od tega jih je 1700 v Mehiki vložilo prošnjo za azil, večina pa si želi mednarodno zaščito poiskati v ZDA. Kot je znano, so oblasti v Gvatemali in Mehiki karavani že skušale preprečiti nadaljevanje, na mejo so poslale policijske okrepitve, a zaman. Karavane ne zaustavijo niti Trumpovi nenehni pozivi migrantom, naj se vrnejo v svoje domovine, in tako kot milijoni drugih, zaprosijo za državljanstvo, saj da vstop v ZDA za nezakonite tujce ne bo mogoč.
Kot poroča CNS, katoličani v Mehiki ta val razumejo kot posledico nevzdržnih razmer v Gvatemali, Hondurasu in El Salvadorju, kjer vladajo revščina, nasilje in suša. Ljudje zaradi političnih nemirov bežijo tudi iz Nikaragve. A najhuje je v Hondurasu, kjer cene rastejo, plače so slabe, po mestih pa pustošijo ulične tolpe. Veliko prebivalcev poroča, da si prisiljeni v plačevanje »vojnega davka«, da lahko živijo v svojih lastnih domovih.
Da je beg ljudi, predvsem mladih, posledica slabih življenjskih razmer, menijo tudi honduraški škofje. Medtem je roko potujočim ponudila mehiška Cerkev. Številni verniki jim nudijo hrano, vodo in obleko, nanje gledajo kot na brate in sestre, pravi eden od duhovnikov nadškofije Tapachula in pripomni, da je takšno tudi povabilo papeža Frančiška.