Shod v podporo p. Tadeju Strehovcu, 10. 10. 2018
AVDIO: Široka podpora p. Tadeju Strehovcu ob začetku sojenja
Slovenija | 10.10.2018, 14:44
Na ljubljanskem okrajnem sodišču se je ob 10. uri začela prva od šestih obravnav v kazenskem postopku proti generalnemu tajniku Slovenske škofovske konference (SŠK) p. dr. Tadeju Strehovcu, ker se ne boji naglas povedati, da mora država pred nasiljem zavarovati vse rojene in nerojene otroke. Pred tem je koordinacija Mi ne sodimo, mi pomagamo pripravila javni shod, s katerim je želela opozoriti na njegovo krivično preganjanje. Prišlo je približno 300 podpornikov p. dr. Strehovca, med njimi sta bila ljubljanski pomožni škof dr. Franc Šuštar in predsednik SDS Janez Janša.
Z vseh koncev Slovenije so se na Prešernovem trgu zbrali podporniki p. Strehovca, ki so nato s transparenti in plakati podpore odšli pred okrajno sodišče. Zbrane je uvodoma pozdravil predsednik stranke Glas za otroke in družine Aleš Primc, ki je tudi član koordinacije. Opozoril je, da je v Sloveniji ogrožena svoboda govora ter da se želi verujočim v naši državi odvzeti pravico do javne molitve in da se nerojenim otrokom ne priznava, da so ljudje. »Danes smo tukaj zato, da pomagamo in da poskušamo na sodišča v Sloveniji pripeljati zdravo pamet,« je pojasnil Primc. Na današnji obravnavi naj bi bila po njegovih besedah predstavljena stališča tožilstva in obrambe. »Pričakujem, da se bo v nadaljevanju pokazalo, da gre za montiran proces in da se bo končal z oprostilno sodbo za dr. Strehovca,« je dejal Primc.
Nato je pred zbrane z besedami zahvale za podporo stopil, p. Tadej Strehovec. »Najlepša hvala, da ste se v tako velikem številu zbrali na tem shodu v mojo podporo, v podporo vseh tistih, ki menimo, da je molitev za nerojene otroke naša pravica.«
Zbrane je nato nagovoril David Tasić, ki je bil sam priča v preteklosti, kot je dejal, absurdnemu sodnemu pregonu. »Tadej Strehovec, ne glede, ali se z vašimi stališči strinjam ali ne, ne glede, da sem prepričan, da je ob vsaki debati treba imeti pred očmi, da vsak človek v naši skupnosti mora imeti pravico, da odloča o svoji usodi, in da to pravico v njegovem imenu ne more prevzeti država ali v njenem imenu nek državni uradnik, z vsemi močmi podpiram vašo pravico do izražanja vaših stališč, podpiram vašo pravico do svobode govora, ki je ena od najvišjih vrednot človekove svobode nasploh. Če izgubimo pravico do svobodnega izražanja misli, če izgubimo pravico do svobode govora, bomo izgubili tudi možnost dialoga, ki je nujen za napredek vsake družbe. Če izgubimo možnost biti kritični do družbenih pojavov, do politike in oblastnikov, če zdrsnemo v družbo, kjer vsi morajo misliti enako, bomo izgubili še ta žarek demokracije, ki ga je treba skrbno varovati.«
Predsednik Komisije Pravičnost in mir pri SŠK nadškof Anton Stres je nato v govoru, ki so ga večkrat prekinjali aplavzi in različni vzkliki spomnil na izjavo, ki so jo sprejeli v podporo p. Strehovcu. »Gre torej za poskus napada na nauk oziroma doktrino Katoliške cerkve, kateri je z mednarodnim sporazumom med Svetim sedežem in Republiko Slovenijo zajamčena »svoboda delovanja, bogočastja in kateheze« (3. člen). Gre tudi za poskus omejevanja ene najbolj temeljnih demokratičnih svoboščin – pravice do svobode govora in izražanja misli, mnenj in nazorov. Predstavniki gibanj, ki zagovarjajo neomejeno svobodo splava in ki stojijo za sprožitvijo tega kazenskega pregona, nameravajo s tem uveljaviti svojo ideologijo za edino dopustno in obvezno, kar ni nič drugega kot poskus vračanja v nedemokratične čase, od katerih smo se z demokratičnimi spremembami pred 27 leti hoteli dokončno posloviti. Tega seveda pobudniki, lobisti in zagovorniki pravosodnega pregona dr. Strehovca ne bodo priznali, ampak se skrivajo za namišljeno obtožbo sovražnega govora, kar je stara in preverjena praksa montiranih sodnih procesov. Zato Komisija Pravičnost in mir vse te poskuse in pritiske ostro obsoja in pričakuje, da bo pristojno sodišče obtožnico v najkrajšem času zavrnilo kot neosnovano.«
P. Strehovcu je podporo izrekla tudi Zveza slovenskih izseljenskih duhovnikov, diakonov in pastoralnih sodelavcev v Evropi. "Zveza slovenskih izseljenskih duhovnikov, diakonov in pastoralnih sodelavcev v Evropi, zbrana na jesenski pastoralni konferenci v Kevelaerju v Nemčiji, skupaj z narodnim ravnateljem za Slovence po svetu pri Slovenski škofovski konferenci, soboškim škofom msgr. dr. Petrom Štumfom in z mnogimi našimi rojaki po Evropi, smo zaskrbljeni nad vse pogostejšimi zlorabami pravnega reda v Republiki Sloveniji. Ugotavljamo, da se razlaga in izvajanje zakonov v Republiki Sloveniji vse bolj oddaljujeta od spoštovanja temeljnih naravnih človekovih pravic v korist tistih, ki si lastijo oblast, da lahko odločajo o življenju in smrti tudi nerojenih otrok. Zveza slovenskih izseljenskih duhovnikov, diakonov in pastoralnih sodelavcev v Evropi podpira patra dr. Tadeja Strehovca v boju za naravne pravice vsakega človeka, med katerimi je najpomembnejša pravica do življenja od njegovega naravnega spočetja do naravne smrti. O nastali nepravni situaciji v Republiki Sloveniji, katere žrtev je tudi p. Strehovec, bomo seznanjali cerkvene in politične oblasti v deželah, kjer delujemo."