Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

Muževič za zdaj ne vidi dovolj politične volje za premike na zdravstvenem področju

Slovenija | 07.10.2018, 10:00

V tem mesecu naj bi začele veljati spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Mednje sodijo tudi omejitve zdravniške pravice predpisovanja receptov za osebno rabo. V zdravniški zbornici so opozorili, da ukrep ni bil usklajen. Z njenimi predstavniki in z mladimi zdravniki se bo tako sešlo vodstvo zavoda za zdravstveno zavarovanje, ki želi izmenjati stališča in v partnerskem dialogu doreči najsprejemljivejše rešitve. K vnovični preučitvi odločitve o ukinitvi osebnega recepta za zdravnike brez licence in specializante je povabil tudi pristojni minister Samo Fakin, ki se je v minulem tednu srečal z direktorji bolnišnic. Skupaj so pregledali rezultate poslovanj.

Zdravniki bi bili tudi po novem še upravičeni do 30 receptov na leto za osebno rabo, a bi bili ti neobnovljivi. Zdravniki bi poleg tega morali imeti licenco zdravniške zbornice, njihov statusni pogoj bi moral biti vezan na opravljanje zdravstvenih storitev javne zdravstvene službe in na opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi s ključnimi ustanovami v zdravstvenem sistemu ali z zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. To želi s 13. oktobrom uvesti zavod za zdravstveno zavarovanje. A v zdravniški zbornici so poudarili, da so recepti za osebno rabo eden od redkih instrumentov racionalizacije v našem javnem zdravstvu, saj zdravniki s tem, ko jih predpisujejo sebi in svojim družinskim članom, razbremenjujejo sistem. "Po vse recepte, ki jih morda kdaj za kakšno kronično terapijo zdravniki napišejo svojcem, bi morali ti skladno z napovedano novostjo k osebnemu zdravniku, tam bi delal gnečo, ostali bolniki bi imeli za obisk pri njem še manj časa. Ukinitev receptov za osebno rabo v takšni meri bi pomenila precej slabe in dražje rešitve v zdravstvu," se je za naš radio strinjal predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igor Muževič. Pojasnil je tudi bistvo problema. "Težko je razumeti ta ukrep, ker je bil uperjen samo proti določeni skupini zdravnikov, proti specializantom, torej zdravnikom brez licence, ki po drugi strani skladno s strokovnim izpitom še vedno lahko samostojno zdravijo. Zelo problematična je bila tudi obrazložitev zdravstvene zavarovalnice, saj je sporočila, da specializanti ne morejo dovolj varno predpisovati zdravil svojcem, obenem je zamolčala, da prav ti specializanti v bolnišnicah in ambulantah predpišejo večino zdravil ostalim bolnikom."

Fakin, ki mu je premier Marjan Šarec zaupal zdravstveni resor, se je pred dnevi v svoji novi vlogi sešel z direktorji bolnišnic. V ospredju pogovorov je bil pregled njihovega poslovanja. Fakin želi do konca tega leta vsaj ustaviti rast izgub v bolnišnicah, nato v prvi polovici novega leta pričakuje znatno boljše rezultate, ki bi bili posledica skupnih naporov reševanja težav. Omenjal je tudi dodaten denar, boljšo organizacijo dela, večjo produktivnost v rednem delovnem času in boljšo izkoriščenost kadrov. "Mislim, da je minister povedal premalo stvari. Dvomim namreč, da tako preprosto razmišlja tudi v resnici." Muževič je prepričan, da je bolnišnice mogoče izvleči iz rdečih številk in tudi zmanjšati čakalne vrste, a brez spremembe zakonodaje in načina financiranja ne bo šlo. Nujna bo politična volja, vendar je Muževič v koalicijski pogodbi ne vidi in je skeptičen. "Dejstvo je, da je trenutno v koaliciji večina strank, ki so že vodile zdravstveno politiko in nas niso privedle do želenih rezultatov," je jasen Muževič.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...