Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Patriarh Kiril (foto: Wikipedia)
Patriarh Kiril

Razkol v pravoslavni Cerkvi

Svet | 16.10.2018, 08:06 Marta Jerebič

Ruska pravoslavna Cerkev je prekinila ’evharistično občestvo’ s carigrajskim ekumenskim patriarhatom. Takšno odločitev je sprejela na včerajšnjem zasedanju v Minsku, trajala pa bo dokler ekumenski patriarhat ne bo preklical priznanja neodvisnosti Ukrajinske pravoslavne Cerkve, kar je storil minuli četrtek. Gre za razkol v pravoslavju.

Kot je za naš radio pojasnil beograjski nadškof Stanislav Hočevar, je srž problema v tem, da pravoslavne Cerkve nimajo skupnega cerkvenega nauka, po katerih merilih, kdaj in kdo lahko razglasi avtokefalnost oziroma neodvisnost. Vlada pa nekakšno splošno pravilo, »da morajo vse avtokefalne Cerkve za eno od avtokefalnih Cerkva dati priznanje, soglasje. V tem primeru, ko je ekumenski patriarhat razglasil Ukrajinsko avtokefalnost, druge Cerkve še niso dale svoje soglasje.«

Antiohijski pravoslavni patriarh je zato že pozval k vsepravoslavnemu koncilu, na katerem bi govorili o tem. Sprašuje pa se, zakaj bi ravno sedaj razpravljali o neodvisnosti Cerkva, ko je potrebna predvsem trdna edinost med vsemi pravoslavnimi kristjani. Tudi nadškof Hočevar meni, da ta prekinitev ’evharističnega občestva’ ni nekaj trajnega, ampak nekaj zgodovinskega, kar se lahko popravi. Je tudi klic k večjemu ekumenskemu delu.

»Katoličani sedaj ne smemo biti vznemirjeni niti privoščljivi - Bog ne daj. To je izključno vabilo za vse nas, da bi bili še bolj zavzeti za ekumensko delo. Kajti ni Cerkve brez edinosti. Na zgodovinski poti pa bo vedno prihajalo do mnogih težav.«

Poznavalci razmer menijo, da je v ozadju politika. V Ukrajini je več kot polovica vernikov Moskovskega patriarhata, prizadevanja za neodvisno, avtokefalno pravoslavno Cerkev v Ukrajini pa so nov zagon dobila potem, ko si je Rusija priključila Krimski polotok. A če bo Ruska pravoslavna Cerkev sedaj izključila vse, ki so v občestvu s carigrajskim patriarhatom, bo to le pomenilo njeno osamitev.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...