Veselje doživetij
FOTO in AUDIO: Drugi dan radijskega kolesarjenja - Po dolenjskih gričih
| 07.09.2018, 10:17
Tudi drugi dan letošnjega kolesarjenja od Marije k Mariji smo začeli s sveto mašo, pot pa nas je nato vodila prek Mirne, Šentruperta in Mokronoga v Tržišče, nato pa naprej v Boštánj, Sevnico in Krško.
Utrinke z romarsko kolesarske poti lahko v živo spremljate v našem radijskem programu, prisluhnete pa jim lahko tudi v našem audio arhivu, kjer se lahko naročite tudi na podcast in tako vsako novo oglašanje s poti pride takoj tudi na vaš pametni telefon, tablico ali v druge odjemalce. Foto utrinki s poti so objavljeni na naši FB strani in Instagramu, vse pa odmeva tudi na našem Twitter profilu.
Petek 7. 9. 2018
Zaplaz - Mirna - Šentrupert – Mokronog -Tržišče - Boštánj - Sevnica - Krško
Kolesa smo po spustu z Zaplaza najprej ustavili pri potoku, ki je milostni kraj, tako za tiste, ki zaupajo v moč bl. Alojzija Grozdeta, kot za vse, ki poznajo našo zgodovino, s katero še vedno nimamo razčiščenih vseh odnosov in pojmov. Ustavili smo se mestu, kjer so 23.2.1943 našli mučenca Grozdeta, na kraju, ki zbuja mnoga vprašanja in vabi k molitvi.
Mirna – Pričakali so nas domačini in g. župnik Robert Hladnik: »Hvala Bogu imam sodelavcev, ki so gostoljubni in družabni ljudje. Smo pa tu močno prežeti z mučencem Grozdetom in odkar je razglašen za blaženega, je veliko romarjev in ta njegov duh živi. Po drugi strani pa doživljamo kakšno nasprotje in neodobravanje, a gremo naprej, ker Bog tudi po takih stvareh najde pot do ljudi.«
Šentrupert – Mateja Podlogar je zaigrala na harmoniko in veseli smo bili take dobrodošlice in pozdrava. O zavetniku cerkve sv. Rupertu, pa je član ŽPS Peter Kurent povedal, da je pobožnost do tega svetnika prinesla grofica sv. Hema, ki je leta 1644 posesti podelila benediktinkam na Krki. Cerkev bo čez 2 leti praznovala 500 letnico. V dolenjskem narečju je o trgatvi, ki se te dni odvija v teh krajih, povedal tudi Stanko Okorn, član Etno družabnega društva Draga pri Šentrupertu.
Mokronog – Ta kraj je zaznamovan z bogato in dolgoletno zgodovino in kulturo, pa tudi z »mokronošcih«, o katerih je spregovoril Stane Pečko: »To so škratje, ki živijo v naši močvirni gmajni, so nevidni in se pokažejo samo tistim, ki pridejo v Mokronog brez zlobnih mislih.« Župnik Klavdio Peterca pa je nekaj povedal o Žalostni gori in svetih štengah: »Po njih se gre po kolenih, vmes se premišljuje o Jezusovem trpljenju, Marijine žalostni, hkrati pa s tem združuje svoje trpljenje. Po kolenih zato, ker so najprej svete štenge relikvije Jezusove krvi, hkrati pa v vsake vzdidane relikvije mučencev. Hkrati občutimo tudi kakšna je bila cena našega odrešenja.«
Tržišče – Pribrcali smo čez nekaj klancev in nekaj ravnine v Tržišče, kjer so nas pričakali nasmejanih ust in besed. Tam smo slišali govorico ljudi v narečju. »Smo veseli, da smo skupaj in to spoznavamo na naših kolesarskih poteh.«
Boštanj – S svojim zavetrjem so nam pomagali člani Kolesarskega društva Sevnica in prikolesarili smo do Boštanja. Govorili smo tudi z župnikom Fonzijem Žibertom, ki je povedal, da je to vesela in mlada župnija, veliko je mladih in animatorjev. So pa ti kraji povezani tudi s sadjarstvom, ki je tu že tradicija. »In tudi šola ter župnija sta veliko naredili na tem področju.«
Sevnica – V župniji sv. Nikolaja močno živi duh sv. Janeza Boska, saj so od 2. svetovne vojne naprej tu prisotni salezijanci. Župnik Jože Brečko je povedal, da je imajo tu tudi mladinski salezijanski center, kjer se trudijo z mladino. Župan Srečko Ocvirk pa je povedal, da je Sevnica kraj, kjer si je mogoče marsikaj ogledati, najbolj znan je grad, ki kraljuje nad starim delom mesta. Zaradi povezave z reko Savo in hidroelektrarn se je razvil tudi športni ribolov, občina pa je zanimiva tudi za kolesarje in pohodnike.
Krško - Kolesarsko pot drugega dne smo zaključili v Krškem, kjer nas je gostoljubno sprejel župnik Alfonz Grojzdek.