Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Slovenci v obubožani Venezueli se preko Karitas zahvaljujejo za pomoč iz domovine

Svet | 19.09.2018, 13:53 Petra Stopar

Humanitarna kriza v Venezueli se čedalje bolj zaostruje. Po najnovejših podatkih Caritas Internationalis že 87 odstotkov prebivalstva živi pod pragom revščine. Cene osnovnih dobrin so zelo narasle, močno primanjkuje hrane in zdravil. Karitas še naprej vabi k darovanju sredstev za pomoč tej južnoameriški državi.

Caritas Venezuela poroča, da so ljudje v zadnjem letu povprečno izgubili 10 kg svoje teže. 65 odstotkov otrok mlajših od pet let trpi zaradi podhranjenosti ali neposrednega tveganja le-te. Najrevnejši pogosto iščejo svoj dnevni obrok po smetnjakih. Srednjega razreda ni več. Zaradi slabih razmer in šibkega zdravstvenega sistema se širijo nalezljive bolezni, malarija idr. Povečala se je smrtnost, predvsem otrok do 1 leta starosti.

Tako mnogi zaradi preživetja zapuščajo državo. Ostajajo najbolj ranljive skupine, med katerimi so otroci, nosečnice in starejši. V Venezueli živi tudi skupnost Slovencev, ki so Slovensko karitas prvič za pomoč zaprosili pred enim letom. Na to prošnjo se je odzvala z dobrodelno akcijo, preko katere je z zbranimi sredstvi in v sodelovanju s tednikom Družina ter Pro bono ambulantami v Kranju, Ljubljani in Mariboru trikrat zagotovila zdravila.

Skupnost Slovencev v Venezueli je Slovensko karitas prosila tudi za pomoč pri nakupu hrane. V ta namen ji je Karitas do sedaj nakazala 2000 evrov, s katerimi je bilo kupljenih in razdeljenih najbolj ranljivim starejšim Slovencem v Venezueli deset velikih paketov z osnovnimi živili, kot so moka, sladkor, riž, olje. Mnogi že dolgo niso videli toliko hrane na enkrat.

Slovenska Karitas je pomagala venezuelskemu narodu tudi širše. Caritas Venezueli je do sedaj posredovala 3500 evrov. S tem je prispevala v humanitarni poziv mednarodne Karitas v skupni vrednosti 1,8 milijona evrov, preko katerega Caritas Venezuela predvsem s hrano in zdravili pomaga 4800 najranljivejšim venezuelskim družinam, 7200 podhranjenim otrokom v starosti do pet let ter 1440 nosečnicam. 2000 evrov pa je Slovenska Karitas namenila za pomoč beguncem, ki so pribežali v sosednjo Kolumbijo.

Še naprej Karitas vabi k darovanju sredstev

Kdor bi želel pomagati, lahko svoj dar prispeva na naslov: Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0214 0001 5556 761, namen: Pomoč Venezueli, koda namena: CHAR, BIC banke: LJBASI2X, sklic: 00 850. Prispevek v višini 5 evrov je mogoče posredovati z SMS sporočilom z vsebino KARITAS5 na 1919. Prispevajo lahko uporabniki Telekoma Slovenije, SI.mobila, Tušmobila, Izimobila in T-2.

V stik s Slovensko Karitas je pred nekaj meseci prišla tudi Antonija Sodja Brundula iz Caracasa, ki bo razmerah spregovorila za naš radio. Celoten pogovor bomo objavili v nedeljo, 23. septembra, ob 18.30. S Karitas pa so nam posredovali tudi zahvalni pismi, ki sta poleti prišli iz Venezuele:

Karitas Slovenija, najprej vas lepo pozdravljam in se vam zahvaljujem za pomoč, ki ste nam jo poslali, vsem, ki so sodelovali. Mi smo že dolgo let v Venezueli, od mladosti smo vedno pošteno delali in sedaj na stara leta smo doživeli krizo. Eden misli, da bo živel v miru, pa se vse obrne. Samo Bog ve, kaj nas še čaka. Še enkrat najlepša hvala za vse.

Marija Sodja, Caracas, 20. 6. 2018

Spoštovani Karitas Slovenija, najlepša hvala za živila, ki sem jih prejela od gospe Antonije Brundula. Vse bom prav porabila. Sem rojena v Britofu pri Kranju 21. januarja 1937. Živim v Venezueli od leta 1947. Prejmite prisrčne pozdrave.

Nežka Žibert, 18. 8. 2018

Svet, Cerkev na Slovenskem, Sociala, Cerkev po svetu, Oddaje, Zdravstvo
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...