Halik: Papež v svet prinaša glas upanja
Svet | 05.09.2018, 11:08 Marjana Debevec
Trenutne krizne razmere v Cerkvi z njihovo dramatičnostjo in globino lahko primerjamo s kriznimi razmerami obdobja reformacije in tudi francoske revolucije, ugotavlja ugledni češki filozof religije Tomaš Halik v pogovoru za avstrijsko katoliško agencijo Kathpress. Nedavna nova razkritja spolnih zlorab so le en vidik odpovedi določenega tipa Cerkve, njegove besede povzema Družina.
Tudi razprave o celibatu, pomanjkanje duhovnikov, vloga laikov ter vprašanja moči in avtoritete so le simptomi te vse globlje krize. Po Halikovih besedah je nujno potrebna obširna reforma, ki jo je že začel papež Frančišek. Tako je v času vsesplošne negotovosti in groženj v svetu postal glas upanja, ki seže in učinkuje po vsem svetu, tudi zunaj cerkvenih meja.
S svojimi prodornimi besedami pa je v številnih cerkvenih krogih povzročil paniko, ki se je zdaj sprevrgla v protinapad, meni Halik. Po njegovem mnenju je dolžnost škofov, duhovnikov in teologov, da papežu izkažejo svojo zvestobo in mu stojijo ob strani.
»Če bi glas papeža Frančiška umolknil, bi to imelo katastrofalne posledice ne le za verodostojnost Katoliške cerkve, ampak za vse, ki si v našem svetu, polnem strahu, nasilja in sovraštva, prizadevajo za upanje ter se borijo proti skušnjavam in vdanosti v usodo«, še meni filozof religije Tomaš Halik.