Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

V Glasu za otroke in družine kritični ob uveljavitvi reforme centrov za socialno delo

Slovenija | 30.09.2018, 20:16

S prvim dnem oktobra bo začela veljati nova organizacijska struktura centrov za socialno delo. Do zdaj smo jih imeli 62, od ponedeljka naprej bodo ti enote 16 območnih ustanov. Pristojno ministrstvo še pod vodstvom Anje Kopač Mrak je tako nameravalo poenotiti upravne postopke po zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, omogočiti več časa za strokovne naloge in vzpostaviti skupne službe. A v stranki Glas za otroke in družine ugotavljajo, da se bo zgodilo prav nasprotno. Opozarjajo, da gre za zavoženo reformo, ki je bila izpeljana na silo in celo brez podpore stroke. Kot dodajajo, je dediščina Kopač Mrakove težka, njeni naslednici Kseniji Klampfer zato ponujajo roko. Upajo, da bo slišala njihove pripombe.

Po besedah člana stranke Glas za otroke in družine Francija Donka je nova organizacijska struktura centrov za socialno delo pravzaprav drugi tir Kopač Mrakove. Ocenil je, da se je tega političnega projekta lotila brez ustreznega premisleka in resnih analiz na terenu ter ga želela izpeljati za vsako ceno. Prepričan je tudi, da je z nekaterimi navedbami zavajala javnost. Raziskave, ki jih je pregledal, namreč ne kažejo, da je imela, kot je sama poudarila, pri tem popolno podporo stroke. "Iz raziskav, ki jih je naročilo pristojno ministrstvo, izhaja, da je ima to popolno podporo le treh odstotkov socialnih delavcev, 97 odstotkov jih pravi, da je to reforma, ki ni dodelana in ne prinaša nikakršne kakovosti. Trpeli bodo državljani."

Donko je spomnil na obljube Kopač Mrakove, da bo med drugim socialno delo vrnila na teren in centre približala ljudem. Sam ne verjame, da to lahko prinese reforma, v katero se je podala brez razumevanja njenih posledic. "Socialno delo ostaja v pisarnah, ob tem se bodo centri kvečjemu oddaljili od ljudi."

Donko meni, da nova organizacijska struktura centrov za socialno delo pomeni še več birokracije in v nekaterih primerih celo podvajanje postopkov. Negativni učinki so neizbežni. "Otežila bo delo socialnih delavkam, prav tako bo zmedla ljudi, saj ne bodo vedeli, kam naj gredo po neko pomoč."

Donko priznava, da to področje potrebuje spremembe, a bi morale biti zastavljene drugače. "Verjamemo, da bo aktualna ministrica slišala pripombe. V Glasu za otroke in družine smo pripravljeni deliti svoje znanje in ppomagati." Tudi predsednik Glasu za otroke in družine Aleš Primc upa, da bo Klampferjeva sprejela ponujeno roko. Prvih sto dni mandata jo bodo v stranki pustili pri miru, nato se želijo sestati z njo in se pogovoriti o oblikah morebitnega sodelovanja.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...