Dr. Gaiser: Slovenija nima zunanje politike in mednarodnih prijateljev
Slovenija | 18.09.2018, 19:20
Predsednika Slovenskega Panevropskega gibanja dr. Larisa Gaiserja veseli, da je pravna služba Evropske komisije pri vprašanju arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško stopila na stran naše države. A kakšnega posebnega vpliva na nadaljnje razpletanje zgodbe ne pričakuje. Da Bruselj za zdaj ne načrtuje razprave o tem, je po njegovem dovolj jasen signal, da v Ljubljani ne vidi verodostojnega sogovornika. Dr. Gaiser je prepričan, da bi morala svoje opraviti tiha diplomacija.
Mnenje pravne službe Evropske komisije o predlogu tožbe proti Hrvaški zaradi kršitev prava Evropske unije, ki ga je poslala Slovenija, je pri nas dvignilo precej prahu, saj prinaša oceno, da večina trditev, ki jih je predstavila Ljubljana, drži. "Mnenje je mnenje. Vsaka ustanova ga dobi na mizo s strani strokovne službe. Politiki in diplomati ga upoštevajo ali ne. To je odvisno od situacije," je pojasnil dr. Gaiser.
Vrstijo se različna mnenja o tem, zakaj v Bruslju mnenja svoje pravne službe v povezavi z arbitražno razsodbo o meji med Slovenijo in Hrvaško ne želijo obravnavati. Dr. Gaiser je ob tem znova opozoril, da si moramo v naši državi naliti čistega vina. "V svetu se pač vlada s politiko in to na podlagi realpolitičnih načel. Slovenija očitno ni upoštevana kot mednarodni subjekt, vreden zaupanja. Ta zadeva na politični ravni ni bila predebatirana. Evropska komisija, kot vemo, ni zavzela stališča, ker Slovenija nima zunanje politike in mreže partnerjev oziroma prijateljev, ki bi ji pomagali doseči cilje."
Dr. Gaiser je prav tako spomnil, da Evropska komisija ni enobarvna, s čimer je želel odgovoriti vsem, ki njeno ravnanja v tem primeru povezujejo z dejstvom, da je njen predsednik Jean-Claude Juncker, ki prihaja iz vrst Evropske ljudske stranke, prijatelj hrvaškega premierja Andreja Plenkovića. "Evropska komisija, ki je to dobila na mizo, ni sestavljena le iz Evropske ljudske stranke, ampak iz predstavnikov prav vseh strank v Evropskem parlamentu, tako levih in desnih kot centralnih. Da se Evropska komisija ni izrekla v prid Slovenije, torej ni le problem Evropske ljudske stranke, ampak očitno vseh evropskih komisarjev, ki so jasno dokazali, da Slovenija v tem procesu ni vredna podpore." Dr. Gaiser je še prepričan, da Slovenija zdaj ne sme vršiti javnega pritiska.