Papež med nagovorom
Duhovniki in redovniki niso funkcionarji!
Svet | 23.09.2018, 15:08 Marjana Debevec
Papež Frančišek se je pred odhodom iz Litve srečal z duhovniki, redovniki in redovnicami. Pozval jih je, naj ne bodo funkcionarji, ampak naj živijo v ljubezni.
Papež se je vprašal, ali posvečeni še vedno hrepenijo po Bogu, ali pa jih je družba blagostanja napolnila s praznino. »Nobena takojšnja informacija, nobena trenutna virtualna komunikacija nam ne sme ukrasti določenega časa za dosego dnevnega pogovora z Gospodom preko molitve in češčenja.« Tako bodo znali prisluhniti tudi stiskam ljudi, ki zaupajo vanje in konkretno odgovoriti na potrebe Božjega ljudstva.
Biti usmerjeni na Boga pa po papeževih besedah pomeni tudi vztrajati v trpljenju in v dobrem. Spomnil je na žalitve, zapore in deportacije, ki so jih z globoko vero preživeli starejši med njimi. Njihova vztrajnost je lahko spodbuda za mlade, ko bodo ob manjših težavah v skušnjavah, da se zaprejo sami vase in da se zatečejo k ravnanju, ki ni v skladu z njihovim posvečenim življenjem.
»Duhovna žalost je bolezen. Zakaj so posvečeni žalostni? Ker ne najdejo ljubezni, ker niso zaljubljeni v Gospoda. Zapustili so življenje zakona in družine, hoteli so slediti Gospodu, sedaj pa so se utrudili... In nanje leže žalost. Prosim vas, ko se znajdete žalostni, se ustavite. In iščite modrega duhovnika, ali modro redovnico, ker je sposobna iti naprej v ljubezni. Vprašajte jih za nasvet. Ko se začne ta žalost, lahko prerokujemo, da če ni pravočasno ozdravljena, bo iz vas naredila stare device. Bojte se te žalosti, saj jo seje hudič.«
Z žalostjo pa je po njegovih besedah povezano tudi, če poklic pomešamo z dejavnostjo podjetja. Ko jih potem nadrejeni prestavijo drugam, je to trenutek poraza, saj se zavejo, da so izbrali napačno pot. »Gospod, ki te je poklical ljubiti, je v tebi razočaran, saj si rajši izbral svoje delo.«
Življenje za Kristusa namreč ni delo funkcionarja, ampak življenje ljubezni do Gospoda in apostolskega žara do ljudi, je zatrdil papež. Zato jim je na srce položil besedo bližina: bližina do tabernaklja in do ljudi. Če ti ne pridejo sami k njim, naj jih gredo iskat. Bližina pa po papeževih besedah pomeni usmiljenje, še posebej v spovednicah, kjer naj bi ljudem povedali, da je Bog pripravljen vedno odpustiti.
Redovnice pa je opozoril pred opravljanjem. »Bodite matere, ve ste namreč ikone Cerkve in Marije. Vsak, ki vas vidi, vidi Mater Cerkev in Mater Marijo. Mater Cerkev pa ne opravlja, ampak ljubi in pomaga rasti.«
Če boste vsi tako delali, boste kot ostareli imeli čudovit nasmeh in sijoče oči, je še dejal sveti oče.