Papež med mašo v Kanausu
Papež pri maši: Ne iščimo privilegijev preteklosti!
Svet | 23.09.2018, 11:51 Marjana Debevec
Papež Frančišek je drugi dan svojega obiska Litve začel s sveto mašo v parku mesta Kanaus, kjer se je zbralo več kot 100 tisoč ljudi. V nagovoru je spomnil na trpljenje mnogih v Sibiriji in v getu v Vilni, opozoril pa je tudi pred hlepenjem po oblasti in slavi.
Papež je spomnil, da krščansko življenje vedno sreča trenutke trpljenja, ki se včasih zdijo brez konca. Pretekle generacije so doživele okupacijo, nasilne deportacije in sramoto izdajstva. Koliko ljudi je pod težo trpljenja v Sibiriji ali v getih omagalo. Vendar pa apostoli, kot smo brali v Božji besedi, niso hoteli slišati o trpljenju, ampak so se spraševali, kdo med njimi je največji.
»Bratje, želja po oblasti in slavi je najbolj običajen način ravnanja tistih, ki ne uspejo pozdraviti spomina na svojo zgodovino in mogoče prav zato ne sprejmejo dela za sedanjost. In tako pride do tega, da razpravljamo o tem, kdo je bil v preteklosti boljši, kdo ima več pravice do privilegijev.«
Takšna drža nas oddalji od trpljenja našega ljudstva. Ne moremo namreč biti duhovni strokovnjaki, ki življenje ocenjujejo samo od zunaj in ves čas govorijo, kaj bi bilo treba storiti, je zatrdil sveti oče. Takšnemu ravnanju Jezus namreč odgovori na konkreten in simboličen način: v sredo postavi otroka.
Koga pa bi Jezus danes postavil v sredo?, se je vprašal sveti oče. »Kdo nam ne more ničesar povrniti, da bi se nam zahvalil za naš trud in naše odpovedi? Mogoče so to etnične manjšine, ali pa brezposelni, ki so se prisiljeni preseliti. Mogoče so to osamljeni ostareli, ali pa mladi, ki ne najdejo smisla življenja, ker so izgubili svoje korenine«, je dejal Frančišek. Zbrane je zato povabil, naj bodo Cerkev, ki gre navzven in se zna ustaviti ter pogledati v oči tistemu, ki je ostal ob robu poti.
Pred opoldansko molitvijo pa je papež opozoril pred pojavom antisemitizma v Evropi.