Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Papež z litvansko predsednico (foto: Vatican news)
Papež z litvansko predsednico

Papež prispel v Litvo

Svet | 22.09.2018, 11:15 Marjana Debevec

Papež Frančišek je dopoldne prispel v Litvo, kjer bo ostal do jutri zvečer. V ponedeljek bo v okviru svojega 25. mednarodnega potovanja obiskal Latvijo, v torek pa še Estonijo, kjer je le odstotek katoličanov, skoraj polovica prebivalcev pa se je izreklo za neverujoče.

V Vilni je svetega očeta sprejela predsednica Litve Dalia Grybauskaitéova. Zagotovila mu je, da so skupaj z njim pripravljeni sprejeti izziv in združiti vse moči za izgradnjo bolj človeškega sveta, kjer bo manj revščine in bolečine ter več sočutja. Po zasebnem srečanju z njo, je papež nagovoril predstavnike oblasti. Spomnil je na litvansko geslo: gostiti razlike. Zato so po njegovih besedah poklicani preko dialoga, odprtosti in razumevanja postati most med evropskih Vzhodom in Zahodom.

Frančišek je drugi papež papež, ki se je odpravil v baltske države, potem ko jih je pred 25. leti obiskal Janez Pavel II. Takrat je bilo še vse v znamenju padca komunizma. Danes pa kljub verski svobodi v državi ni prišlo do razcveta vere. V Litvi, kjer so več stoletij živeli ljudje različnih narodnosti in verstev in so ga Judje celo poimenovali severni Jeruzalem, je Frančišek začel svoje potovanje po omenjenih državah.

Predsednica države je spomnila na leta preizkušenj zaradi komunističnega režima, ko so ljudje edino rešitev našli v globoki veri. 17 let so neustrašni verniki v tajnosti izdajali in širili svoj časopis. Nobena KGB njihove vere ni uspela zatreti, je zatrdila predsednica.

Tudi papež Frančišek se je navezal na trpljenje in celo mučeništvo, ki so ga morali v 100 letnici svoje neodvisne države prestati. Vse to naj vedno ohranjajo kot dušo svojega naroda, ki je prinesla številne sadove. Med njimi je tudi litvanska gostoljubnost. V Litvi so namreč vse do prihoda totalitarnih ideologij živeli skupaj različni narodi in verstva. »Če pogledamo na svet, v katerem živimo, kjer so vedno glasnejši glasovi, ki sejejo razdeljenosti in nasprotovanja ter pogosto zlorabljajo negotovosti in konflikte ali pa trdijo, da je edini način za zagotavljanje varnosti in obstoja neke kulture v odstranitvi drugih kultur, prinašate vi Litovci neko misel: ’gostiti razlike’. Preko dialoga, odprtosti in razumevanja lahko le-te postanejo most med Vzhodom in Zahodom«, je prepričan Frančišek. Na lastni koži so namreč izkusili, kaj pomeni, če nekdo vsili le en sam model življenja. Papež je ob sklepu še zaželel, da bi mladi v Litvi našli prihodnost upanja, ki jim pomagala biti nosilci družbenega življenja.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...