Evropska komisija se požvižga na pravno mnenje
Svet | 17.09.2018, 16:22 Tanja Dominko
Dejstvo, da se Evropska komisija ni ozirala na mnenje svoje pravne službe o arbitražni razsodbi o meji, je minuli konec tedna po objavi v nemškem Spieglu razburilo slovensko javnost. Tudi današnja vest, da kolegij Evropske komisije v povezavi z vprašanjem arbitražne razsodbe ne načrtuje nobene razprave več, je bil udarec za našo stran. Še zlasti, ker je evropska komisarka Violeta Bulc včeraj za TV Slovenija dejala, da za to še ni prepozno.
S strani Bruslja gre torej še za eno zaušnico, o kateri se nam doslej sploh ni sanjalo, dokler se ni na to temo v petek razpisal Spiegel. Kot je zapisal, je pravna služba Evropske komisije v mnenju z datumom 14. maj 2018 zapisala, da večina trditev, ki jih je v predlogu tožbe predstavila Slovenija glede kršitev prava EU s strani Hrvaške, drži in da bi morala Evropska komisija v mnenju to podpreti. Nemški tednik je tudi objavil osem strani dolgo mnenje, ki ga je za Evropsko komisijo pripravila njena pravna služba, ki je tudi predlagala, da komisija sprejme "obrazloženo mnenje" in v skladu z omenjenim členom prevzame tožbo proti Hrvaški. Evropska komisarka Violeta Bulc je včeraj za TV Slovenija povedala. »Ga nismo nikoli dobili na mizo, o tem se nismo pogovarjali, ni bilo na agendi. Agendo komisije določa predsednik. O tem se je neuradno govorilo, tudi meni je prišlo na ušesa, vendar mi do tega dokumenta nismo prišli.«
Po njenem mnenju za obravnavo še ni prepozno. »Mislim, da še ni prepozno, da ta dokument obravnavamo. Če Slovenija pozove Komisijo in prosi, da se arbitražna razsodba obravnava naprej, je stvar predsednika, da se odloči, ali bo ta dokument obravnava pred vsemi komisarji ali bo o tem sam podal politično mnenje.«
V tiskovni službi komisije pa so danes odgovorili, da "ni načrtovane nobene nadaljnje razprave kolegija o tem vprašanju". Spomnili so, da je kolegij o tem razpravljal na podlagi predstavitve vodje pravne službe 4. julija lani. Po tedanji razpravi je komisija objavila izjavo, v kateri je zapisala, da od Slovenije in Hrvaške pričakuje, da bosta arbitražno sodbo izvršili. Izrazila je tudi pripravljenost, da pomaga k zagotovitvi celovite in pravične uresničitve sodbe. Vendar komisija ni storila ničesar.Na vprašanja slovenskih dopisnikov v Bruslju v povezavi s tem pravnim mnenjem, ki potrjuje slovenska stališča, so junija v komisiji odgovorili: "Dobro veste, da ne komentiramo številnih notranjih papirjev, ki morda krožijo v komisiji."
Odločitev Evropske komisije, da ni upoštevala mnenja svoje pravne službe, postavlja pod vprašaj njeno verodostojnost, pa je ocenil predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Matjaž Nemec. »Razkritje Spiegla je odgovor na ravnanje gospoda Junckerja. Ta pojav je zelo redek, da bi kakorkoli komisija ne upoštevala mnenja svojih služb, še zlasti pravnih zadev. Torej nakazuje, da ta naveza Juncker - Plenkovič dejansko presega vladavino prava in tisto, kar je temelj Evropske unije.«
Nemec je ob tem zahteval odziv ustreznih institucij v Bruslju, tudi Evropskega parlamenta.