Hočemo delati za zedinjen svet
Sociala | 23.08.2018, 18:00 Nataša Ličen
Mnogi mladi so pripravljeni nesebično pomagati in po svojih močeh prispevati k izboljšanju danih razmer. Mladi za zedinjen svet iz Gibanja Fokolarov že nekaj let uspešno izvajajo enotedenski tabor prostovoljnega dela mladih za druge.
Projekt z imenom Summerjob je mednarodno uveljavljen in preizkušen prostovoljni delovni tabor. Odvija se med poletnimi počitnicami, vsako leto na drugem območju, kjer so potrebe in priložnosti za skupino prostovoljcev, starih od 18. do 30. let, ki v tednu dni opravijo različna dela na objektih, v stanovanjih, na vrtovih in v okolici hiš. Pomagajo ljudem, ki sami težje ali morda sploh ne morejo postoriti najnujnejšega. Letošnji Summerjob, peti po vrsti, se je odvijal v Podbočju. Prostovoljci so prebivali v Leničevem domu na Poljanah. Več kot 60 mladih se je odzvalo povabilu, ob sodelovanju različnih lokalnih in škofijske Karitas so bili razdeljeni na kar 16 delovišč.
Petra Kogoj: »Summerjob ima svoj Facebook, kjer smo precej odmevni. Objavljene so številne slike in ostali utrinki. Mladi se vse bolj delimo v dve smeri, nekateri gredo takoj pomagat in opravljati delo za nekoga drugega, spet drugi pa si mislijo, zakaj bi delal prostovoljno, če lahko drugje zaslužim. Dostojanstvo oseb je tisto, kar gradimo in vzpostavimo nazaj na Summerjobu. Dostojanstvo osebe, ki ga znova občutijo ljudje, ko nekdo nekaj stori zanj, se zanj zanima in mu stoji ob strani.«
Nika Černač: »Na Summerjobu sem dobila veliko novih izkušenj, saj delam in pomagam tudi doma, a ni isto. Vsi ti ljudje, ki so tako globoko hvaležni za pomoč, njihovi nasmehi so naše največje plačilo. Občutek radosti, ki se ob tem rodi, je največji dar.«
Veliko dela je vloženega že pred začetkom Summerjoba. Mladi več mesecev urejajo logistiko. Pokličejo predstavnike lokalne skupnosti in z njihovo pomočjo ter nasveti poiščejo ljudi, ki potrebujejo pomoč. Ljudje težko zaupajo in niso takoj pripravljeni sprejeti skupine nepoznanih v svoje domove. Pred začetkom projekta se mladi povežejo tudi z lokalnimi podjetniki in kmeti ter ostalimi, ki jim priskočijo na pomoč s pridelki, tudi z materialom, ki ga potrebujejo pri delu, uredijo namestitev za spanje in podobno, da je poskrbljeno tudi za vsakodnevno najnujnejšo oskrbo mladih prostovoljcev.
Valerija Dolenšek: »To poletje sem se odločila za delo v projektu Summerjob, lahko bi šla na morje, vendar sem sklenila drugače, in pri tem sem imela občutek, da bom nekaj izgubila. Zdaj, ko je izkušnja za menoj, pa prepoznavam, koliko sem ob tem pridobila. Včasih nas kdo vpraša, koliko bomo plačani za opravljeno in kdo nam plača. Vztrajno ponavljamo, da ne bomo dobili plačila, to ni naš namen, plačilo je zadovoljstvo nad opravljenim, so srečni obrazi tistih, ki so potrebovali naše pridne in delovne roke. Summerjob da toliko lepih odnosov, miru in občutka koristnosti.«
Nejc Povirk: »Smo Mladi za zedinjen svet, ki je del Gibanja Fokolarov. Namen projekta Summerjob je univerzalnost, darovati teden dni prostega časa ljudem, ki potrebujejo našo pomoč, popravimo ograjo, pleskamo, pospravljamo in podobno. Ko se po opravljenem delu srečamo, vsi najprej izpostavljamo hvaležnost ob priložnosti, ki nam je dana, pomagati drugemu in s tem vsaj nekoliko olepšati njegov vsakdan. Projekt navdaja z upanjem. Dialog gradi bratstvo.«
Summerjob je zasnovan na delu, toda ob sklepu dneva se udeleženci zberejo na skupnem pogovoru, na deljenju misli, doživetij, včasih imajo tudi kakšno predavanje, odpravijo se na raziskovanje okolice in lokalnih znamenitosti. Letos so razmišljali o dialogu.