Hrib križev v Litvi
Člani Frančiškovega svetnega reda na evropskem kongresu v Litvi
Slovenija | 28.08.2018, 08:51 Marjana Debevec
V Litvi je od 20. do 26. avgusta potekal 3. evropski kongres Frančiškovega svetnega reda in Frančiškove mladine. Pripravili so ga pod geslom: Kdor veruje vame, bodo iz njegovega osrčja tekle reke žive vode… Iz Slovenije se je kongresa udeležilo devet predstavnikov omenjenih združenj, na čelu z narodnim predsednikom Metodom Trajbaričem.
OBJAVLJAMO NJIHOVO POROČILO
Pot do Litve je res dolga, vendar če se v kombiju pelje skupaj devet ljudi, katerih srca utripajo v podobnem ritmu, potem je tudi 18-urna vožnja že priprava na kongres.
Dnevi v Litvi so bili pestri in predvsem duhovno bogati. Prvi večer so nam mladi Litovci pripravili program, v katerem smo se bolje spoznali med seboj. Za Slovenijo so posrečeno odkrili, da smo 'prijatelji čebel', ker so naši čebelarji predlagali svetovni dan čebel in medu, mi pa smo postregli s slovensko potico, ki smo jo prinesli od doma in seveda z medom.
Če se vrnem h geslu kongresa: Kdor veruje vame, bodo iz njegovega osrčja tekle reke žive vode…Voda je zelo pomembna prvina. V tem primeru simbolizira Svetega Duha, v njej je življenje, kot v Svetem Duhu. Simbol kongresa je rana v srcu križanega Jezusa, iz nje pa teče sedem studencev, kot sedem zakramentov. Ta tok je živ in oživlja, teče pa vedno navzdol, k tistim, ki so spodaj. Tisti, ki verujemo vanj, moramo biti »vir žive vode«, v drobnih rečeh, s čistim srcem …
Da bi pokazali resen namen izpolnjevati to poslanstvo, so litovski gostitelji predlagali konkretno delo usmiljenja, zadolžili smo se, da bomo domiselni pri zbiranju sredstev za izkop nekaj vodnjakov v Afriki, kjer je voda vedno večji problem. Zbiranje se bo nadaljevalo še po kongresu, do sedaj pa smo zbrali dovolj denarja za eno vrtino. Vsi ljudje dobre volje smo povabljeni k sodelovanju. (Pri nas lahko nakažete denar na št. žiro računa: SI56 0430 2000 3307 102 Namen: Afrika Naslov: FSR SLOVENIJE, PTREŠERNOV TRG 004, 1000 LJUBLJANA)
Udeleženci kongresa smo tudi romali, in sicer v litovsko narodno svetišče Šiluvija. Ta Marijina božja pot je Litovcem v zgodovini predstavljala trpečo Cerkev, saj je bila napadana od kalvincev, ortodoksnih, v novejšem času pa od komunistov. Ljudstvo pa je vedno trdno branilo svojo svobodo - vero in pravico do zatekanja k svoji Gospe, tudi z žrtvami.
Pripoved o dogajanju v petih dneh, preživetih v Litvi, bi bila predolga, če bi želela opisati vse lepo, kar smo doživeli. Omenim naj le tri dogodke: obisk Hriba križev, kjer se sprehajaš med nepregledno množico križev, ki so jo začeli prinašati svojci pobitih po drugi svetovni vojni, potem ko niso smeli s križi označiti njihovih grobov. Križe prinašajo še kar naprej, tudi mi smo pustili spomin, prelepo izrezljano skulpturo sv. Frančiška.
Svojevrstno doživetje je bil križev pot, ki ga v tem kraju tradicionalno molijo na poseben način. Na Kalvarijo, ki je dolga kar sedem kilometrov, prihajajo ljudje iz vseh litovskih pokrajin. Križev pot ima dvajset postaj, vernike pa ves čas spremlja ljudsko petje in pihalna godba v manjši zasedbi. Posebno doživetje je pri treh postajah, ko verniki, ki se tega križevega pota udeležijo prvič, pri treh postajah med molitvijo ležejo na tla z razprtimi rokami. Križev pot se zaključi s petimi Litanijami vseh svetnikov.
Posebej se nas je dotaknil večer, namenjen evangelizaciji. Na osrednjem trgu so predvsem mladi plesali, starejši smo jih spremljali z vihranjem zastav vseh narodov Evrope, tretja skupina pa je vse skupaj podprla z molitvijo v stolnici. Najbolj pogumni pa so šli med ljudi in jih povabili v stolnico, kjer je bila po krajšem programu na trgu molitev pred Najsvetejšim.
Mednarodni predsednik Tibor Kauser je ob koncu dejal, da ta kongres ni bil organiziran, temveč izmoljen. S tem je povedal to, kar smo vsi čutili. Več o kongresu lahko preberete na domači strani Radia Ognjišče in Frančiškovega svetnega reda.
Mednarodna svetovalka pri Frančiškovem svetnem redu Doroteja Emeršič