Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc

Timotej Brecelj: Vodi nas optimizem in delo predhodnikov

Oddaje | 19.07.2018, 18:00 Nataša Ličen

Timotej je prejemnik mednarodno uveljavljenega priznanja MEPI: »Glavna stvar programa je v času odraščanja spodbuditi mlade osebe v čim več smeri. Smo prostovoljci, športniki in v sklopu programa se učimo različnih veščin. Širimo si obzorja na področjih, ki nam primarno morda niso tako blizu.«

Timotejevi cilji

»Med športnimi cilji sem si, v sklopu programa Mepi, zastavil uspešno pretečen maraton. Po intenzivnih pripravah sem teden dni pred nastopom zaradi poškodbe moral odločitev prestaviti za leto dni, toda v drugo sem ga želel odteči še hitreje, da je bil cilj zahtevnejši. Bila je ena od močnejših življenjskih izkušenj v sklopu programa Mepi. Izbral sem si tudi veščino igranja na tolkala, dodatno sem razvil svoje glasbene sposobnosti. Tretji cilj je prostovoljstvo, še vedno sem skavtski voditelj, in četrti cilj, ki sem ga dosegel, je kolesarska odprava, s skupino prijateljev smo se odpravili od Goričkega do Pirana. Med potjo smo se veliko pogovarjali, tudi o tem, kako zapuščati dom in si ustvarjati svoje življenje v samostojnosti.«

Programa MEPI je program osebnega razvoja mladih, v katerem se spopadajo z različnimi izzivi, spodbuja jih k ustvarjalnemu in ciljno naravnanemu preživljanju prostega časa. Kako ga preživljamo, močno vpliva na to, v kakšno osebo se razvijemo. Timotej: "Med vrlinami Mepi-ja je, da znamo načrtovati, da smo neodvisni. Pričakovali smo naporne izzive. Najtežje, ko si gradimo pot v samostojnost, je zbrati pogum. Ne glede na razmere, tudi če morda niso idealne, je treba zapustiti hotel mama, treba je biti aktiven na tem področju, se odločiti." Vsak udeleženec programa MEPI napreduje po lastnih zmožnostih in tekmuje le sam s seboj ter s svojimi cilji. Eno izmed desetih glavnih načel programa MEPI je ne-tekmovalnost. Zastavljene cilje lahko dosežejo le z odločnostjo in vztrajnostjo. Nagrada zanju – občutek osebne zmage in zadovoljstva ob doseganju ali celo preseganju zastavljenih ciljev in pričakovanj – pa udeležencu programa ostane za vse življenje.

Aktivnosti, izzive in cilje, ki jih želijo mladi doseči na posameznem področju v sklopu Mepi programa, si zastavljajo in dosegajo sami. Timotej Brecelj je študent medicine: »Konec julija odhajam v trope, kjer bom do oktobra kot študent medicine na prostovoljni odpravi, gremo na Madagaskar, v misijon, kamor se vsako leto odpravi več skupin. Osnovna zdravstvena oskrba tamkajšnjih ljudi bo naše glavno delo. Zbrali smo tudi nekaj sredstev, pričakovanja so velika, veliko je tudi neznanega, vse skozi smo v navezi z našimi predhodniki. Vemo, da se bo zgodilo tudi marsikaj nepredvidljivega, situacij, ki jih niti ne moremo predvideti. Pokonci nas drži optimizem in izkušnja predhodnikov, ki so to zmogli.«

Program je priznan na mednarodni ravni in dobiva prepoznavnost na nacionalni ravni, v tujini pa velik ugled uživa tudi med delodajalci, saj kaže, da je mlada oseba pripravljena sprejemati izzive ter vztrajati in dosegati rezultate na različnih področjih.

Več o programu, ki ga v svoje učne in vzgojne procese vključuje vse več srednjih šol in ostalih institucij, si lahko preberete na spletnih straneh: http://mepi.si/o-programu/predstavitev-programa/

Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...