Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Trgovini z ljudmi podleglo več deset milijonov žrtev

Svet | 30.07.2018, 12:11 Andrej Šinko

Vsako leto 30. junija obeležujemo svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi. Gre za pojav, ki je človeštvu poznan vse od njegovega obstoja. Po nekaterih podatkih je kar 40 milijonov ljudi prisiljenih v eno izmed oblik novodobnega suženjstva. Trgovina z ljudmi pa ni prisotna le v tretjem svetu, ampak tudi na Zahodu. Na Slovenski Karitas, kjer že vse od leta 2006 izvajajo projekt Oskrbe žrtev trgovine z ljudmi, so samo v letošnjem polletju nudili krizno namestitev in celostno oskrbo 33 osebam, ki so bile prepoznane kot žrtve trgovine z ljudmi.

Najpogostejše pojavne oblike so prisilna prostitucija, prisilno delo, prisilne poroke, služabništvo, prisilno beračenje in trgovanje z organi, tkivi in krvjo. Trgovina z ljudmi grobo posega v dostojanstvo in svobodo posameznikov, žrtev izkoriščanja.

Vzroki za njen obstoj so različni, nanašajo se na sistemske težave družb, kot so poglabljanje revščine, prisilne migracije, strukturni rasizem ter druge oblike diskriminacije in izključevanj.

Begunci, ki bežijo iz območij vojnih konfliktov, so še posebej izpostavljeni večji nevarnosti za zasužnjevanje. Na lokalni ravni so elementi trgovine z ljudmi vse bolj vidni v nekaterih gospodarskih panogah, in sicer v gradbeništvu, kmetijstvu, transportu, in gostinstvu. Še posebno ranljivi pa so delavci migranti, ki v tuji državi ne poznajo jezika in svojih pravic.

Obstaja veliko različnih načinov, kako ljudje pristanejo v izkoriščevalskem krogu trgovine z ljudmi, vsem pa je skupno, da trgovci z ljudmi izkoristijo njihovo ranljivost. Pogosti so primeri, ko so žrtve preslepljene o delu, ki jim je obljubljeno, in pristanejo na zelo izkoriščevalske pogoje dela. Ko je žrtev enkrat v spirali trgovine z ljudmi, pa je izstop zelo težaven. Če so se trgovci v preteklosti posluževali fizičnega nasilja, s katerim so žrtve ustrahovali, so danes razvili subtilnejše metode nadzora, kot je psihično nasilje, čustveno izsiljevanje in nalaganje finančnih dolgov.

Papež Frančišek: O trgovini z ljudmi ne smemo molčati

Ob svetovnem dnevu trgovine z ljudmi se je oglasil tudi Papež Frančišek, ki je opozoril, da ta nadloga zapelje v suženjstvo številne moške, ženske in otroke. Ob tem je, po poročanju Radia Vatikan, dodal, da trgovci in izkoriščevalci pogosto uporabljajo tudi migrantske poti za iskanje novih žrtev trgovine z ljudmi. Sveti oče je opozoril še, da smo vsi odgovorni za to, da naznanimo krivice in se odločno borimo proti temu sramotnemu kriminalu.

Svet
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«