Evropska zastava
Gaiser: V tem trenutku čisto vsi rušijo enotnost in stabilnost EU
| 04.07.2018, 10:51
Novi ukrepi Nemčije zaradi migracij še naprej razburjajo. Slovenija je že sporočil, da bo Avstrijo in Nemčijo zaprosila za dodatna pojasnila glede ukrepov za varovanje mej. Ustanovitev tranzitnih centrov na nemško-avstrijski meji bi lahko povzročilo domino efekt, pa je za naš radio dejal predsednik Panevropskega gibanja Laris Gaiser. Ocenjuje, da nova slovenska vlada na tem področju ne bo imela lahkega dela.
Do napetosti med Krščansko-demokratsko unijo nemške kanclerke Angele Merkel in Krščansko-socialno unijo notranjega ministra Horsta Seehoferja prihaja predvsem zaradi volitev na Bavarskem, meni Gaiser. »Zaradi tega se poskuša pridobiti čim več manevrskega prostora in pridobiti nazaj tiste volivce, ki trenutno migrirajo proti nekim ekstremno desnim strankam. Je pa potrebno absolutno razumeti to notranje politično obračunavanje proti Merkovi kot nek način počasnega propadanja Merklovega obdobja,« je dejal.
Potem ko so v Nemčiji dosegli dogovor o vzpostavitvi tranzitnih centrov na nemško-avstrijski meji, je avstrijska vlada sporočila, da pripravlja ukrepe za zaščito svoje južne meje s Slovenijo in Italijo, a Slovenija zaostaja. Gaiser dodaja, da bi morali problem reševati tam, kjer se problem začenja, torej vzpostaviti žariščne točke zunaj držav članic Evropske unije. »Slovenija se bo znašla v precej neprijetnem položaju s katerim se bodo novi minister oz. nova vlada morali absolutno soočiti. To pomeni tehnično soočati, zavarovati meje in seveda najti neko sodelovanje za Avstrijo, Italijo in ostalimi južnimi državami zato, da se bodo te problematike pravočasno preprečile. Istočasno pa kot Evropska unija dati jasno vedeti, da se takšna migrantska politika kot se je delala do danes, ne bo več izplačala in da bodo seveda razumeli tisti, ki tihotapijo ljudi in države, ki s tem služijo, da se ta politika ne izplača, ker bodo evropske meje neprebojno zaprte. V to smer se dansko mora iti,« je povedal.
Gaiser je izrazil bojazen, da bodo države s tranzitnimi centri znova nastopile samostojno in da ni neke skupne evropske politike. »Razumeti moramo. Evropa je v svoji celoti kot Evropska unija na nekem kritičnem trenutku, v katerem se bodo ponovno morale združiti neke moči, vizije. Ampak v tem trenutku čisto vsi rušijo enotnost in stabilnost Evropske unije,« opozarja Laris Gaiser.
Na dogajanje se je odzval tudi deželni glavar avstrijske Koroške Peter Kaiser, ki je pozval avstrijsko vlado k pojasnilom glede »ukrepom na južni meji«. Ob tem je zagotovil, da zelo razumno upravljajo z mejo in da to deluje. Nadaljeval je, da je v zadnjem času upadlo število prestreženih migrantov. Pozval je še k skupni evropski rešitvi. »Če se ponovno zgradi meje znotraj Evrope, moramo vedeti, kaj to pomeni,« je bil kritičen.