Evropa, ki ščiti – geslo avstrijskega predsedovanja Svetu EU
Evropska Unija | 03.07.2018, 14:35 Petra Stopar
Ker je Avstrija s 1. julijem iz rok Bolgarije prevzela polletno predsedovanje Svetu Evropske unije, se je avstrijski kancler Sebastian Kurz danes že mudil v Evropskem parlamentu. Poslancem je predstavil prednostne naloge predsedovanja, kot so varnost, migracije in konkurenčnost.
31-letni avstrijski voditelj je v Evropskem parlamentu povedal, da je prevzem krmila Svetu EU za proevropsko državo, kot je Avstrija, »zelo velika čast, hkrati pa zelo velika odgovornost« v precej težkih časih. Jasno »proevropsko usmerjenost« avstrijske vlade je poudaril tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.
»Vidimo, da se politična scena v ZDA zelo spreminja in to je postalo za EU nepredvidljivo. Na Kitajskem vidimo hitro gospodarsko rast, hkrati pa družbeni model, ki je zelo oddaljen od našega v Evropi. Z našo največjo sosedo Rusijo imamo še vedno napetosti, ki so se v zadnjih letih povečale tudi znotraj unije,« je dejal Kurz. Po njegovem mnenju je to, da lahko živimo v Evropi, »veliko darilo, ki ni samo po sebi umevno«. Opozoril je, da se morajo še naprej boriti za temeljne pravice in svoboščine Evropejcev.
Kljub razlikam med državami članicami želi Avstrija med predsedovanjem graditi mostove, njeno geslo pa bo »Evropa, ki ščiti«, saj se bo najprej osredotočila na boj proti nezakonitim migracijam. »Varovanje evropskega prebivalstva je naša glavna prednostna naloga. Prav tako moramo spremeniti paradigmo v politiki priseljevanja. Moramo se bolj osredotočiti na zaščito zunanjih meja, da bomo lahko ostali brez meja znotraj EU,« je pojasnil in omenil krepitev sodelovanja s severnoafriškimi državami.
Avstrija se bo zavzemala tudi za zagotavljanje blaginje in digitalizacijo, kjer je po mnenju Kurza potreben pravi nov začetek: »Pri tem podpiram tudi davek na internetne gigante v EU, kajti to bi prispevalo k bolj pošteni konkurenci tudi za evropska podjetja.«
Med prioritetami predsedovanja bo tudi stabilnost v sosedstvu, in sicer na Zahodnem Balkanu. Glede pogajanj o večletnem evropskem proračunu je dejal, da morajo biti spoštljiva in da ne sme biti članic prvega in drugega razreda. Pri brexitu pa, da mora Evropa ostati enotna.