Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Otroci v travi (foto: Rok Mihevc)
Otroci v travi

Publicist Gregorič: Zmanjkuje nam potomstva in s tem delovne sile

Slovenija | 29.07.2018, 18:45

V Sloveniji je lani prvič po enajstih zaporednih letih s pozitivnim naravnim prirastom več prebivalcev umrlo, kot se jih je rodilo. Pozitiven je bil selitveni prirast. Da nas demografska gibanja tako pri nas kot po vsej stari celini lahko skrbijo, je v pogovoru za naš radio ocenil istrski publicist Milan Gregorič.

Gregorič je opozoril, da je za reprodukcijo nekega naroda ali družbe nujna rodnost 2,1 otroka na ženo. Kot je navedel, v Sloveniji ena žena rodi 1,5 otroka, ponekod je statistika še slabša. "Tako nam zmanjkuje potomstva in z njim tudi delovne sile, ki jo je treba nadomeščati z uvoženo iz bližnje okolice. Kratkoročno lahko na ta način rešujemo krizo, dolgoročno pa je to za evropske narode lahko samomorilsko, saj z nizko rodnostjo ustvarjamo prazen prostor, ki so ga v zgodovini vedno zapolnila bližnja ljudstva z več potomstva, in to so danes v glavnem muslimani."

Gregorič je priznal, da v zadnjih valovih prebežnikov srečujemo tudi nesrečnike, ki so v pustošenju vojne izgubili svoje premoženje, svojce, upanje in perspektivo. Kot je dodal, moramo biti do njih solidarni. A večino tujcev, ki trkajo na vrata stare celine, po njegovem predstavljajo ekonomski migranti. Pri soočanju z njimi je, tako Gregorič, treba posnemati dobre prakse tistih držav, ki nadzirano sprejemajo toliko ljudi, kot jim lahko zagotovijo dela in strehe nad glavo. "Ker se migracije zlorabljajo tudi za teroristične in osvajalske cilje militantnega dela islama, je treba pri tem razvijati tudi obrambne in varnostne mehanizme," je bil še jasen. Verjame tudi, da bodo članice Evropske unije pri reševanju problematike migracij na koncu koncev le našle skupni jezik.

Gregorič je prav tako prepričan, da kriza vrednot, ki pustoši po stari celini, ni povezana s tem vprašanjem. "Z nastopom materializma, kulturnega marksizma, potrošništva in permisivno vzgojo se je judovsko - krščanski etos zamajal, s čemer je bila ogrožena predvsem družina kot osnovna celica družbe." Kot je poudaril Gregorič, za to še nimamo pravega zdravila. Čeprav so po njegovih besedah na nitki pomembne stvari, ostaja optimist.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...