Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Otroci v travi (foto: Rok Mihevc)
Otroci v travi

"Med počitnicami otrok ne »šopajte« z vsako dejavnostjo"

Oddaje | 19.06.2018, 12:08 Rok Mihevc

Prihaja 10 tednov, ko so otroci doma in tega časa se seveda zelo veselijo. To pa staršem predstavlja nov izziv, kako organizirati te tedne, kam z otroki in kaj naj doma sploh počnejo. V Svetovalnici je bila naša gostja ustanoviteljica Familylaba, Ivana Gradišnik.

Več možnosti imamo, več izzivov ostaja, glavno vprašanje pa je, ali naj se otroku čim več dogaja, ali ga pustimo v prostem teku. Ivana Gradišnik staršem svetuje, naj ima "prosti čas" svoj namen, smisel, funkcijo in prednost, ki se jih splača izkoristiti. »Že tako so tekom leta preveč organizirani in vodeni, zdaj pa bi jim radi še t.i. prosti čas napolnili z učnimi in strukturiranimi dejavnostmi. Na nek način izničimo in razvrednotimo to, kar naj bi pravzaprav bil »prosti čas«.«

Otroci potrebujejo čas za socializacijo, ampak tiste vrste, ki ni ves čas nadzorovana s strani staršev, trenerjev in ostalih voditeljev. »Poletje se splača izkoristiti za urjenje v vzpostavljanju odnosov, organizacijo lastnega časa, iskanju kaj otroke veseli, mika in vleče. Vsi potrebujemo čas, da odkrijemo naše strasti, kreativnost in zadovoljstvo. Če otrok nima časa, da bi poskusil to ali ono na svoj način, potem tega ne more odkriti. Potem pa se dogaja, da na terapijah odrasli ljudje pridejo s problemom, da ne vedo kdo je, kaj ga veseli, kaj bi počel, počuti se praznega in depresivnega. In to zato, ker je ubogal tiste, ki so »vedeli«, kaj je dobro zanj.« Kar pa še ne pomeni, da starši ne vemo, kaj je dobro za otroke, je pojasnila Gradišnikova.

Koliko stari otroci lahko ostanejo sami doma?

Ni enega odgovora, ki bi veljal za vse, pravi naša sogovornica. »So otroci, ki so zmožni že pri 5 letih ostati sami, so pa otroci, ki imajo še pri 10 težave s tem. Treba je gledati konkretno situacijo,« opozarja in še pravi, da so različni tudi starši. »Eni premoremo več zaupanja in mirnejše vesti to lahko naredimo prej, nekateri pa pač ne. So pa otroci praviloma zmožni veliko več, kot starši mislimo da so.«

»Zavijanje v vato« je trapasto

Ne zato, ker so starši trapasti, ampak, ker nas družbene okoliščine, realnost in ideologija vzgajajo v takšno razmišljanje, da vsepovsod prežijo nevarnosti, da je ves čas treba delati, biti produktiven, se dokazovati, da si vreden. »Ker samo to, da si, je na lepem postalo brez vsake vrednosti. Zato se moramo starši vprašati, do česa nam je in na kaj pripravljamo otroke. Če na to, da bodo zmožni osem ur delati za nekega delodajalca, ki bo ukazoval in določeval delo, potem »našopajmo« počitnice z vsako dejavnostjo, ker je otroke potrebno robotizirati.« Zato se Gradišnikova resno sprašuje, ali res hočemo imeti otroke pripravljene na vse. »Vprašajmo se, kaj hočemo zase, družino, prihodnost družbe. So to robotizirani individualisti, ki jim ni mar za vrednote, dialog, empatijo? Če pa hočemo zasukati tek zgodovine v humanistično prežeto družbo, potem sprejmimo odločitve in odgovornost, ter sledimo temu, kar menimo, da je prav.«


Oddajo je pripravil in vodil Blaž Lesnik.

Oddaje, Svetovalnica
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...