Klemen Križaj
Zeleni čaj za poživitev, meta, melisa, materina dušica, baldrijan, sivka za pomiritev
Oddaje | 15.06.2018, 10:57 Rok Mihevc
Čajem, zlasti tistim iz zdravilnih zelišč, smo se posvetili v tokratni Svetovalnici, saj ste številni mojstri priprave in te rastline pridno nabirate. Tudi strokovnjakov na tem področju je kar nekaj, mi smo v naš studio povabili farmacevta iz podjetja Sitik, Klemena Križaja.
Trenutno je pravi letni čas za pripravo zelišč, pozimi pa se vse to tudi intenzivneje uporablja. A pri nabiranju je pomembna tudi ura, pravi Križaj. »Ne sme biti rose, prevelike vročine in vse tja do sončnega zahoda. Zdaj je pravi čas za nabiranje zgornjih delov rastlin (listi, cvetovi), jeseni pridejo na vrsti trši deli, torej korenine, v nekaterih primerih tudi plodovi.«
Veliko je zelišč, ki jih lahko gojimo doma, na svojih domovih in vrtovih. »Takšna zelišča ponavadi uporabljamo tudi v kulinariki, to so poprova meta, melisa, timijan, bazilika, majaron. Že v preteklosti so vedeli, da lahko v hrano dajo takšne začimbnice, ki sočasno odpravljajo tudi kakšne zdravstvene težave.«
Pomembno je tudi, da zelišča pravilno posušimo, da kasneje ne plesnijo, opozarja naš gost. »Temperatura naj bo od 30 do 45 stopinj Celzija, zrak naj bo pretočen, da se ne nabira vlaga in rastline naj se posušijo v čim krajšem času.« Ponavadi sušenju namenimo poseben prostor, kakšno podstrešje, za domačo uporabo so primerni tudi ekosušilniki. Sušimo lahko tudi zunaj, npr. v senci, kjer je dovolj vroče, a ne preveč, hkrati pa moramo biti po Križajevih besedah pozorni, »da ne pride še kaj dodatno zraven«. Za čaje sicer lahko uporabljamo tudi sveža zelišča, a oblika konzerviranja je koristna za zimske čase.
Bi čaj?
Osnovno pravilo je, da do dve čajni žlički zelišča uporabimo na tri dcl vode in pustimo stati do 10 minut. »To sicer lahko varira glede na tip zelišča, čas poparka se lahko skrajša. Je pa to seveda tudi stvar okusa.«
Zjutraj in čez dan uporabljamo zelišča, ki spodbujajo delovanje organizma, delovanje in počutje. Zeleni čaj je primeren stimulans, tudi namesto kave, ker je manj agresiven. Zvečer pa njegova uporaba ni priporočljiva, ampak se raje poslužujemo zelišč za pomiritev: meta, melisa, materina dušica, baldrijan, hmeljevi stožki, sivka, lipa.
V oddajo je poklicalo veliko poslušalk in poslušalcev, ki jih je zanimalo: kako pripraviti čaj iz gloga, kako očistiti umazana zelišča in hkrati ohraniti njihove zdravilne učinke, kakšen je »rtanski čaj«, kakšna je razlika med lipo in lipkom, kaj s cvetovi baldrijana, katera zelišča znižujejo holesterol, kako uporabljati pegasti badelj, kateri čaj za zmanjševanje želodčnih težav, ali je seme lučnika užitno in kaj z gozdno borovnico. Odgovorom in nasvetom prisluhnite v posnetku oddaje!
Oddajo je pripravila in vodila Tanja Dominko.