Papež Frančišek: Evharistija nas uči deliti ljubezen
Svet | 03.06.2018, 13:38 Andrej Šinko
V Italiji in nekaterih drugih državah danes obhajajo slovesni praznik Presvetega Kristusovega Telesa in Krvi. Papež Frančišek je po poročanju Radia Vatikan v opoldanskem nagovoru spomnil na Jezusove besede ob zadnji večerji: »Vzemite, to je moje telo… To je moja kri zaveze, ki se preliva za mnoge.« Ob tem pa dodal, da se prav v moči tega testamenta ljubezni krščanska skupnost zbira vsako nedeljo, vsak dan, okoli evharistije, zakramenta Kristusove odrešilne žrtve.
Papež Frančišek je poudaril, da vsakič, ko obhajamo evharistijo, okušamo Novo zavezo, ki v polnosti uresničuje občestvo med Bogom in nami. In kot udeleženci pri tej Zavezi, sodelujemo pri izgradnji zgodovine po Božjem načrtu. Zaradi tega vsako obhajanje evharistije, medtem ko predstavlja javno obredno dejanje Bogu, nas napotuje h konkretnemu življenju in pripetljajem našega bivanja. Metem, ko se hranimo s Kristusovim Telesom in Krvjo, prejmemo vase njegovo ljubezen, ki jo delimo z drugimi. To je namreč evharistična skrivnost.
V njej namreč zremo Jezusa, razlomljen in podarjen kruh ter prelito kri za naše zveličanje. Ta navzočnost kot ogenj sežiga naše sebične drže, nas očiščuje težnje, dati samo toliko, koliko smo prejeli in prižiga željo, da postanemo tudi mi v občestvu z Jezusom, razlomljen kruh in prelita kri za brate in sestre, je po poročanju Radia Vatikan dejal Sveti oče.
Zaradi tega je Telovo skrivnost privlačnosti h Kristusu in preoblikovanja v Njega. Je šola konkretne, potrpežljive in žrtvujoče ljubezni, kakor je bila Jezusova na križu. Uči nas biti bolj gostoljubni in razpoložljivi do tistih, ki iščejo razumevanje, pomoč, spodbudo ter so odrinjeni in sami.
Molitev za prenehanje nasilja v Nikaragvi
Sveti oče je ob nagovoru izrazil tudi svojo bližino prizadetim zaradi nasilja v Nikaragvi, kjer je v protestih zaradi nasilja oblasti bilo več ubitih in ranjenih. Papež Frančišek je obljubil molitev za žrtve ter njihove domače. Ob tem pa dodal, da je Cerkev vedno za dialog. Le ta pa zahteva dejansko prizadevanje za spoštovanje svobode in predvsem življenja. Molim, da bi prenehalo vsakršno nasilje ter bi bili zagotovljeni pogoji za čimprejšnjo ponovno vzpostavitev dialoga.