Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
NLB (foto: Nika Gorenc)
NLB

Kovač: S prodajo NLB bo v njej manj političnih zaposlitev

Slovenija | 30.06.2018, 00:30

V prihodnjem tednu lahko spet pričakujemo nadaljevanje zgodbe o NLB. Premier Miro Cerar, ki opravlja tekoče posle, je pred dnevi o nekaterih vprašanjih, povezanih z našo največjo banko, razpravljal s predsedniki parlamentarnih strank. Njegova ministrska ekipa naj bi zdaj sprejela nekaj odločitev. Da je prav ta vlada poskrbela za trenutni položaj NLB, je ocenil poslovnež Matej Kovač. Ima namreč občutek, da ni nikoli resno mislila s privatizacijo.

Spomnimo. Ljubljana je leta 2013 Bruslju obljubila, da bo v zameno za odobritev državne pomoči prezadolženim domačim bankam do konca leta 2017 privatizirala NLB. A tega še ni storila, prosila je za odlog. Zdaj se pogaja z Evropsko komisijo, saj tej dozdajšnji predlogi spremenjenih zavez ne dišijo. Kovač ugotavlja, da je Ljubljana morda na nek način želela pretentati Bruselj. "To ni bilo mogoče, ker je Evropska komisija izredno pazljiva, ko gre za državne pomoči velikim ustanovam. NLB je sistemska banka. S tako veliko državno pomočjo je Slovenija povzročila določena neravnovesja na finančnem trgu in Evropska komisija ne bo odstopila od tega, da je treba stvari urediti tako, da se država umakne iz bančništva."

Ljubljana zdaj pripravlja nov približevalni predlog, Evropska komisija naj bi svoje povedala še pred avgustom. "Zdaj so zadeve precej zapletene. Sestajanje in dogovarjanje je na ravni neke prihodnje vlade. Tudi če bo dobila nek papir, bo Evropska komisija po moje z mnenji in ukrepi počakala na neko operativno vlado, za katero lahko upamo, da bo dala trdnejše zaveze, kaj naj se naredi z NLB."

Kovač je prepričan, da bi bilo za Slovenijo bolje, če bi namesto same NLB imela kupnino zanjo. "Razmere za prodajo in za dober izkupiček za davkoplačevalce so ugodne že nekaj časa, vsaj dve leti. Kako dolgo bo še tako, ne ve nihče." Naša država mora torej poskrbeti, da bo čim prej imela čim večjo kupnino, ne da bo sama čim dlje lastnica NLB.

"Ko nekdo kupuje tako veliko banko, je skrajno neverjetno, da bi zmanjšal njeno vlogo. Je pa res, da bo kakšnih političnih zaposlitev v njej manj kot v preteklosti," Kovač odgovarja vsem, ki menijo, da bo NLB s prodajo izgubila status pomembne regionalne ustanove.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...