Vincenzo Paglia
Splav, nepomoč migrantom – umazano delo smrti
Svet | 26.06.2018, 10:57 Marta Jerebič
Papež je včeraj nagovoril člane Papeške akademije za življenje, ki so zbrani na plenarnem zasedanju. Obsodil je ’umazano delo smrti’. To zajema vse od splava, zapuščanja ostarelih do evtanazije in zavračanja pomoči migrantom.
Ko otroke prepustimo pomanjkanju, reveže lakoti, preganjane vojni, ostarele zavržemo, tudi sami opravimo »umazano delo smrti«, ki je greh, je opozoril papež in dodal, da se med nami širi nalezljiv duhovni virus:
»Ta virus nas sili, da postajamo moški-ogledalo in ženske-ogledalo, ki vidijo samo sami sebe in ničesar drugega. Kakor da bi postali slepi za življenje in njegovo dinamiko.«
Frančišek je zato vse pozval k opravljanju ’lepega dela življenja’. To pomeni spremljanje in bližino, saj sta izključevanje in brezbrižnost prva vzroka smrti. Ponovil je stališče, da je enako sveto tako življenje nerojenega kot tudi revnih, ki so že rojeni, ali žrtev različnih oblik suženjstva.
Zasedanje Papeške akademije za življenje je medijem predstavil njegov predsednik nadškof Vincenzo Paglia, ki je poudaril, da včasih zakonodaja ovira oziroma ne pomaga podpirati življenja. Tu je omenil primer Argentine in Irske, ki sprejemata zakone o splavu.
Spregovoril je tudi o Alfieju Evansu, britanskem dečku z neznano boleznijo, ki je po odredbi sodišča moral umreti. »Tudi ko zdravljenje ni možno, je treba vedno zagotoviti oskrbo,« je dejal.
Ob staranju prebivalstva je opozoril, da države poskušajo sprejemati zakone o evtanaziji, molči pa se o dejstvu, da so ostareli v vedno večjem številu zapuščeni. Če kdo danes nasprotuje okoljskemu sporazumu, takoj pride do protestov. Zakaj se enako ne zgodi ob napadih na življenje, se je še vprašal nadškof Paglia.
Napovedal pa je tudi, da Papeška akademija za življenje pripravlja srečanje vseh treh monoteističnih religij na temo konca življenja.