Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
p. dr. Christian Gostečnik (foto: ARO)
p. dr. Christian Gostečnik

Vprašanje za milijon dolarjev: Kako uskladiti brezpogojno ljubezen in privzgojiti občutek za odgovornost?

Oddaje | 07.05.2018, 12:58 Rok Mihevc

Začel se je mesec maj, šolarji so pred zadnjim iztekom, v skrbeh pa so tudi starši, ki so soočeni z odporom otrok. Tu se vedno znova pojavlja vprašanje, kako uskladiti brezpogojno ljubezen staršev in kako hkrati privzgojiti občutek za odgovornost in red. Na to vprašanje je v oddaji »Za življenje« skušal odgovoriti p. Christian Gostečnik.

Puberteta je naporno obdobje za vse, tako za mladostnike, ki to postajajo, kot za starše, ki se srečajo z »neprebojnim zidom«. Gostečnik pravi, da je vzgoja kot poklic, ki se ga vedno znova učiš na novo. »V vseh poklicih napreduješ, ali pa ga ne opravljaš več, v vzgoji pa v vsakem obdobju začneš znova. Otroci so tisti, ki nas nenehno spodbujajo, učijo in delajo najhujšo, najmočnejšo, najžlahtnejšo, najzahtevnejšo promocijo za nas vse«.

Vzgoja je edini poklic, kjer se starši nenehno učijo, pravi naš sogovornik. »Ne veš kako vzgajati otroka, dokler ga ne dobiš. Tudi za sosedovega imaš veliko pametnih nasvetov, a jih nočejo poslušati. Pa jim bi bilo veliko lažje, če bi. Ničesar ni tako globoko učljivega, kot imeti svojega otroka. Če ga pripraviš na izzive sveta, ki jih je veliko, potem vemo, da je to nekaj, kar se nikoli ne neha. Gre za permanentno učenje.«

Internet – član družine, ki ga je treba nenehno nadzorovati

Včasih so kot družinskega člana šteli psa ali mačko, danes je to postal internet. »Tako močan član družine, ki je zasvajajoč, izzivalen, močan in tudi v veliko pomoč,« pravi Christian Gostečnik, ki pa opozarja, da prav zato, ker brez njega ne moremo več živeti, ga moramo nenehno nadzorovati tudi odrasli. »Tudi mi »srfamo«, minute in ure pa letijo, mimogrede izgubiš občutek za čas. Smo tako globoko zasvojeni, da tudi sami ne vemo, kaj se dogaja. In to je v tem svetu precejšen izziv.«

Prvo, kar danes najbolj manjka je spoštovanje lastnih razmejitev do otroka. Starši morajo pristopiti k otroku na način, da bo ta ob njih lahko rasel. »Spoštovanje pa se začne pri zakoncih. Ali me lahko spoštuješ tudi zaradi moje drugačnosti, ali se lahko ob meni učiš, ali skupaj z mano gradiš odnos...Te razmejitve so nujne, ker drugače nenehno želimo spreminjati drug drugega, čeprav smo pri tem neuspešni. Drugače je, če odnos gradimo, kot ga spreminjamo.«

Zakaj se zdi, da pri puberteti otroka vzgajamo od začetka, zakaj se je ta »raztegnila« do 30. leta starosti in zakaj mora mama najprej sebi zagotoviti masko s kisikom, šele nato otroku, pa prisluhnite v posnetku oddaje.

Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...